Figen Yüksekdağ'ın babası Mevlüt Yüksekdağ: İnsanların beyinlerine kelepçe vurulamaz

Yüksekdağ'ın 7 buçuk yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın duruşması görüldü

Figen Yüksekdağ'ın babası Mevlüt Yüksekdağ: İnsanların beyinlerine kelepçe vurulamaz

HDP Mersin 1. Olağanüstü Kongresi'nde yaptığı konuşması nedeniyle hakkında 7 buçuk yıla kadar hapis cezası istenen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın duruşması Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya Figen Yüksekdağ'ın babası Mevlüt Yüksekdağ ile birlikte, Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, MYK üyesi Asiye Kolçak, HDP Kadın Meclisi üyeleri ve Mersin il ve ilçe üye ve yöneticileri de katıldı.

Duruşma 20 Nisan tarihine ertelenirken adliye önünde HDP Kadın Meclisi adına bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Baba Mevlüt Yüksekdağ, adliye önünde yaptığı konuşmada duygularını "Atlara ayaklarından, insanlarına kollarından kelepçe vurulur. Ama insanların beyinlerine kelepçe vurulamaz" diye ifade ederken Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, duruşma sırasında Yüksekdağ'ın babasına ve kendilerine selam vermesinin dahi engellenmek istendiğini belirtti.

Yiğitalp ise şunları ifade etti:

"Yüksekdağ Cizre'yi, Sur'u, tüm ezilenleri anlattığı için tutuklu Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ aynı zamanda Van milletvekilimizdir. Hukuki olarak hiçbir karşılığı olmayan bir kararla cezaevindedir. 6 milyon oy almış bir partinin eş başkanıdır. Bu şartlarda savunma yapması ne akla ne vicdana uygun değil. Bunu neden yaptıklarını biliyoruz. Gerçekleri söylemesinden korktukları için, Cizre’yi, Sur’u, bir bütün olarak ezilenleri anlattığı için Yüksekdağ tutukludur.

Referandum sürecinde eş başkanlarımız ve milletvekillerimiz çalışma yürütmesi gerekirken cezaevindeler. Onları cezaevlerine atan zihniyet, vali, kaymakam, kolluk kuvvetleri ile referandum çalışması yürütüyor. Eş başkanlarımızın şu an referandum çalışması yapması gerekirdi. Ancak bu şekilde bir sonuç alınmayacaktır. Mahkeme heyeti 2 dakika selamlamaya bile izin verilmedi. 6 milyon oy almış bir partinin eş genel başkanının mahkemede kendi babasına, MYK üyelerine, milletvekillerine selam vermesi engellenmeye çalışıldı."

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2017, 00:11

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER