Ferhat Tunç: AKP hükümeti Kobani politikasını derhal değiştirmeli

Sanatçı Ferhat Tunç, Kobani’ye geçerek, Kanton Eş Başkanı Enver Muslim görüştü

Ferhat Tunç: AKP hükümeti Kobani politikasını derhal değiştirmeli

Sanatçı Ferhat Tunç ve beraberindeki bir grup, Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Kobani'ye geçti. Tunç ve beraberindekiler, Kobani Kantonu Eş Başkanı Enver Muslim ile görüştü.

Tunç, Kobani'de süren direnişin insanlığa Ortadoğu ile sınırlı kalmayan bir umut saçtığını ifade etti.

Kobani direnişinin 4 ayı aşkın süredir devam ettiğine dikkat çeken Tunç, "Direniş, Ortadoğu'yla sınırlı kalmayan düzeyde bir umut saçıyor. Dünya devletleri direnişin etkisi sebebiyle istemese de sürece dahil oldu ve DAİŞ kurulan Koalisyonun da hedefi oldu. Dünya halkları ise Kobane ile evrensel bir dayanışmayla bütünleşti" diye konuştu.

Sanatçıların ürettikleri, yaşattıkları eserlerle toplumsal meselelerde taraf olması mümkünken; bunla yetinmeme hakları ve dahası sorumlulukları olduğunu düşündüğünü ifade eden Tunç, şunları söyledi:

"Sanatsal faaliyetlerinin daha ahlaki, gerçekçi olmasının bir koşulu da; halkın, ezilenlerin direnişlerine tanıklık etmek olabilir. Toplumsal ilerleyiş ile sanatın temiz, çıkarsız ve yine toplumsal muhtevada kalmasının birbiriyle dolaysız bağı olduğunu da düşünüyorum. Türk devleti genelde Ortadoğu'daki Kürt politikası ve özelde Kobane-Rojava'ya yönelik DAİŞ'i aklayan ve hatta iddialara göre destekleyen konumu nedeniyle, sadece Kürtlerin kazanımlarını değil; bir bütün olarak demokrasiyi de hedef almış oluyor. DAİŞ'le ilişkisi türlü örneklerle açığa çıkan AKP hükümetinin Kobane-Rojava politikasını derhal değiştirmesinin 'çözüm süreci' bağlamında da ehemmiyeti var. Kürtlerin Ortadoğu'daki mevcut rolünü dikkate almayan hiçbir gücün başarı şansı bulunmuyor. AKP hükümeti bu ciddiyetle meseleye yaklaşmak durumundadır."

Barışın en çok da Ortadoğu için elzem olduğunu söyleyen Tunç, insani koridorun açılarak Kobani'ye yönelik ambargonun kaldırılmasını istedi.

Kobani Kantonu Eş Başkanı Enver Muslim ise, tarihi bir direnişin olduğunu, ancak insani yardım koridorunun hala açılmamasından kaynaklı yaşanan bazı sıkıntıların olduğunu belirtti.

Kobani'ye koridor açılmadığını, ambargo uygulandığını söyleyen Muslim, "Sergilenen bu tutum insani değildir. Kürt sanatçı, yazar ve aydınların gelip burada direnişe ve yaşama tanıklık etmeleri önemlidir. Burada şahit olduklarını gidip dünyaya yansıtıyorlar" diye konuştu. (DİHA)

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2015, 19:19

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER