Evren ve Şahinkaya'ya müebbet dünyada flaş haber

Dış basında da büyük yankı buldu...

Evren ve Şahinkaya'ya müebbet dünyada flaş haber

12 Eylül Davası'nda 7. Cumhurbaşkanı ve dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya'ya müebbet hapis cezası verilmesi dış basında da büyük yankı buldu.

Ankara GATA'da bulunan Kenan Evren ile İstanbul GATA'da bulunan Tahsin Şahinkaya'nın görüntüleri SEGBİS sistemiyle salondaki televizyon ekranına yansıtıldı (Fotoğraf: Arşiv - Daha önce yine hastaneden katıldıkları bir duruşmadan)

Bütün dünya basınına haber servisi yapan Amerikan Associated Press ve İngiliz Reuters haber ajansları, müebbet haberini abonelerine flaş olarak duyurdu.

REUTERS: 1980 askeri darbesindeki rolleri nedeniyle 97 yaşındaki Kenan Evren ve 89 yaşındaki Tahsin Şahinkaya'ya müebbet hapis cezası verildi. Bu darbe, binlerce kişinin işkenceden geçirildiği, yüzlerce kişiye idam cezası verildiği ve birçok kişinin de 'kaybolduğu' askeri rejimin zeminini hazırlamıştı.

ASSOCIATED PRESS: 1980 darbesinin hayatta kalan iki lideri Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 2012 yılından bu yana davaları süren bu iki sanık da hastalık gerekçesiyle hiçbir duruşmaya katılmadı ve hastanedeki yataklarından video konferans sistemiyle ifade verdi.

(Posta)

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 17:02

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER