Ev alana vatandaşlık verilecek

Karar resmi gazetede yayınlandı

Ev alana vatandaşlık verilecek

Türkiye'de gayrimenkul alana ve yatırım yapana vatandaşlık verilecek.

Türkiye’de en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alan, en az 2 milyon dolar yatırım yapan ya da en az 3 milyon dolarlık mevduat hesabı açan yabancılara Türk vatandaşlığı verilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de Kaymakamlarla buluşmuş, İçişleri Bakanlığı’nın bazı Suriyelilere vatandaşlık vereceğini açıklamıştı.

Bu konuşmanın ardından Resmi Gazetede detaylar yayınlandı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Türk vatandaşlığı kanunu uygulama yönetmeliğinde değişiklik yapan yönetmeliğe göre; – En az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı üç yıl satılmaması şerhiyle satın alan, – En az 2 milyon dolar tutarında sabit sermaye yatırımı yapan – En az 3 milyon dolar tutarında mevduatı üç yıl tutma şartıyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı belgelenen veya bu tutarda devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın aldığı tespit edilen yabancılara Türk vatandaşlığı verilecek.

Değişiklikle, en az 100 kişilik istihdam oluşturduğu belgelenen yabancıların da Türk vatandaşlığı almaya hak kazanacağı hüküm altına alındı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2017, 18:06
YORUM EKLE