Etyen Mahçupyan yeni partiyle ilgili tarih verdi

Mahçupyan, Gül ve Babacan’ın sonbaharda harekete geçeceğini yazdı

Etyen Mahçupyan yeni partiyle ilgili tarih verdi

Bir süre eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun danışmanlığını yapan gazeteci yazar Etyen Mahçupyan, eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eski ekonomi Bakanı Ali Babacan'ın yeni parti için sonbaharda harekete geçeceklerini söyledi.

The Economist'te yayınlanan "Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi partisi içinde bir isyanla karşılaşabilir" başlıklı Mahçupyan'ın makalesinde, Gül ve Babacan’ın sonbaharda harekete geçeceği belirtildi.

Makalede Ahmet Davutoğlu’nun yayanıladığu ve AKP'ye ciddi eleştirilet yönelttiği "manifesto"ya da yer veren Mahçupyan, Gül ve Babacan’ın yeni parti için bu yılın başında hazır olduğunu ama 31 Mart yerel seçimlerinin sonrasını bekleme kararı aldıklarını söyledi. Mahçupyan, “Sonbaharda harekete geçecekler” ifadelerini kullandı.

'İSTANBUL SEÇİMİ BELİRLEYİCİ OLACAK'

The Economist ise böyle bir adıma dair gelişmelerin, İstanbul’da tekrarlanacak belediye başkanlığı seçimine bağlı olduğu yorumunu yaptı. Dergi, “Erdoğan için ülkenin en büyük kentini ilk seferde kaybetmek acı vericiydi. Üç ay içinde ikinci defa kaybetmek ise bir meşruiyet krizine yol açacak kadar utandırıcı olabilir. AKP içinde kendisini eleştirenler, seslerini yükseltme cesaretini bulabilir” ifadelerini kullandı.

Economist dergisi, Türkiye’de yeni bir muhafazakâr partinin AKP desteğinde kayda değer bir hasar yaratmasının beklenmediğini belirtse de, “Erdoğan bu girişimi en başından engelleyebilir. Fakat hayata geçerse, partisi içinden karşılaştığı en ciddi meydan okuma olacaktır” diye yazdı.

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 18:57

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER