ESP: Tayyip sonun Mübarek olsun

ESP, "Zam ve vergi soygununa son" kampanyası kapsamında topladığı imzaları İstanbul'da yaptığı yürüyüşün ardından Başbakanlığa gönderdi.

ESP: Tayyip sonun Mübarek olsun

Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Mısır ve Tunus halkının zaferinin ardından, isyan sırası Türkiye'de derken, torba yasa ve Mübarek'in kuklasını yaktı.

Beyoğlu Tünel'de bir araya gelen ESP üyeleri, "Zam-vergi soygununa son", "Tunus halkının izinden zam vergi soygununu durduracağız" yazılı pankartlar taşıdı.

ESP üyeleri, "Tayyip sonun mübarek olsun", "Bu bir isyan eller yukarı" yazılı dövizler taşıdı, ayrıca ellerindeki ekmek ve boş tencerelerle zamları protesto etti.

Yürüyüş sırasında sık sık, "Zam vergi soygununa son", "Mısır'da düşene dövüşene bin selam", "Kadınlar zamlara isyan ediyor" sloganları atıldı.

Tünel'den Taksim'e yürüyüşe geçen ESP üyeleri, Galatasaray Meydanı'na geldiğinde, 307. hafta Galatasaray Meydanı'nda oturma eylemlerini sürdüren Cumartesi Anneleri'ni selamladı. Cumartesi Anneleri'nden bir temsilci ESP'nin eylemine destek vermek amacıyla pankartın arkasında yerini aldı.

Kenan Evren'in yargılanması talebiyle eylem yapan EDP üyeleri de alkışlarla destek verdi.

İSYAN SIRASI TÜRKİYE'DE

Taksim Postanesi önünde ESP İstanbul İl Başkanı Hülya Gerçek açıklama yaptı. Mısır, Tunus halkının zaferini selamlayan Gerçek, isyan bayrağını çekme sırasının Türkiye'de olduğunu söyledi. Gerçek, Tunus'ta işsiz bırakılan bir üniversitelinin kendini yakmasıyla başlayan direnişe işaret etti, halkın işsizliğe, geleceksizliğe, açlığa ve yoksulluğa mahkum edilmek istendiğini ancak emekçi halkın kazandığını söyledi.

Hülya Gerçek, TBMM'de görüşmeleri süren "Torba Yasa"ya işaret ederek, AKP Hükümeti'nin ise sermaye hizmetkarlığında sınır tanımadığını ifade etti.

ETHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER