Esad: IŞİD; Türkiye, Suudi Arabistan, Katar ve Batı politikaları sayesinde doğdu

Esad'dan IŞİD açıklaması

Esad: IŞİD; Türkiye, Suudi Arabistan, Katar ve Batı politikaları sayesinde doğdu

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İtalyan Rai Uno'ya verdiği söyleşide, IŞİD'i Batı'nın yarattığını söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İtalyan Rai Uno’ya bir söyleşi verdi. Söyleşide Paris’te 129 kişinin hayatını kaybettiği katliamla ilgili soruları yanıtlayan Esad, saldırıyı gerçekleştirenlerin Suriye’de askeri eğitim almış olabileceğini, ancak örgütün “Irak ve Afganistan’da doğduğunu” söyledi.

Radikal'de yer alan Suriye resmi haber ajansı SANA kaynaklı habere göre, IŞİD’in Batının bölgedeki politikaları nedeniyle doğduğunu belirten Esad, “Size, IŞİD’in Suriye içinde doğal ve sosyal bir kuvözü olmadığını söyleyebilirim” ifadesini kullandı.

Paris Katliamı ve başka saldırıları yapmak için Suriye’de eğitilen cihatçıların, “Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın desteği ve teröristleri farklı yönlerden destekleyen Batı politikaları” sayesinde bunu yapabildiğini belirten Esad, “IŞİD Suriye’de başlamadı, Irak’ta başladı ve ondan önce de Afganistan’da” dedi.

‘BLAIR’İN SÖZLERİ EN ÖNEMLİ KANIT’

İngiltere eski başbakanı Tony Blair’in “Irak savaşı IŞİD’in yaratılmasına yardımcı oldu” sözlerini, “Bu konuda en önemli delil” olarak niteleyen Suriye lideri, seçimler için henüz bir tarih belirlenemediğini vurguladı. Esad, “Zaman çizelgesi terörizmi yendikten sonra başlar. Suriye’de birçok bölgeyi ele geçiren teröristler varken siyasi olarak hiçbir şeyi başaramazsınız” ifadesini kullandı.

Suriyeli mültecilerin durumu ve kendisini bu tablodan sorumlu hissedip hissetmediği hakkındaki soruya ise Esad'ın yanıtı, “Bu ülkeyi terk eden her Suriye vatandaşı, Suriye için bir kayıptır. Krizin başından beri terörizmle savaşmak ve diyalogu beslemekten yana olduk. Ne yapabilirdik? Diyaloğa karşı birileri var mı? Terörle mücadeleye karşı olan var mı?” şeklinde oldu.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 11:55
YORUM EKLE