Ertuğrul Kürkçü: Kürtlerin isyanına terörizm diyerek çözüm bulunamaz

Kürkçü, Kürt sorunu ile ilgili barışçı çözüm çağrısında bulundu

Ertuğrul Kürkçü: Kürtlerin isyanına terörizm diyerek çözüm bulunamaz

İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, hükümetin "terörizm" tanımına tepki gösterdi. 

Kürkçü, "Terörizmin ne olduğuna dair berrak bir tanıma ve Türk hükümetinin de terörizm ile isyan arasına net bir ayrım çizgisi çekmesine ihtiyaç var. Türkiye’de tanık olduğumuz şey basitçe terörizmden ibaret değil, şiddetli biçimlere de bürünen çok karmaşık bir meseledir" dedi. 

Hükümetin 'Adalet Yürüşü'ne yönelik elerştirilene de değinen Kürkçü'nün konuşması şöyle: 

Sayın Başkan ve üyeler, Türkiye’de süregiden çatışmaya ilişkin olarak kendi görüşümüzü aktarabilmemize olanak veren bu tartışmayı açtığınız için teşekkür ederiz

Dün seçim bölgem olan İzmir’de 9 Eylül Üniversitesi’nden 12 akademisyen 2016'da bir barış bildirisini imzaladıkları için açığa alındılar. Bu bildiriyi imzalayan binlerce akademisyen de yargılanıyordu. Bu bildiri, Türk Hükümeti'ni terörle mücadele gerekçesiyle uyguladığı kesintisiz sokağa çıkma yasakları, kent ve ilçeleri ayrım gözetmeksizin topa tutması sonucu ortaya çıkan insani kayıplar dolayısıyla eleştiriyordu. Bu uygulamalar sonucunda bin kadar sivil hayatını kaybetti.

TBMM’deki çoğunluk partisi, meslektaşlarımızın, parlamento üyelerinin dokunulmazlıklarını kaldırdı ve şu an 12'si açık hava toplantılarında sarfettikleri, TBMM'de söylediklerinin kopyası olan sözleri nedeniyle hapiste. Konuşma özgürlüğü hapisle cezalandırılıyor.

Dün, Türkiye’nin Ticaret ve Gümrük Bakanı, Avrupa  otobanı üzerinde Ankara'dan İstanbul'a yol alan ana muhalefet partisinin "adalet yürüyüşü"nü eleştirdi: "Otobanları, teröristler yürüsün diye değil halk seyahat etsin diye inşa ediyoruz.” dedi.

Bu, terör meselesine çarpık bir yaklaşım ve hiçbir şeyi çözmeye yardımcı olmaz. Bu nedenle "terörizm"in ne olduğuna dair berrak bir tanıma ve Türk hükümetinin de terörizm ile isyan arasına net bir ayrım çizgisi çekmesine ihtiyaç var. Türkiye’de tanık olduğumuz şey basitçe terörizmden ibaret değil, şiddetli biçimlere de bürünen çok karmaşık bir meseledir.

AKPM 2013'teki 1925 sayılı kararıyla Türk hükümetini Kürt isyanıyla müzakerelere başlamaya ve barışçıl bir yol izlemeye çağırdı. Bu kayıtlarımızda var.

Ben AKPM'yi bu tutuma sıkıca bağlı kalmaya ve Türkiye hükümetini de, başladığı 1984'ten bu yana, yüzlerce ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği Kürt İsyanı'na barışçıl bir çıkış yolu bulmaya çağırıyorum. Bu çatışma yalnızca barışçı bir çözüm bularak sona erdirilebilir.

(Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2017, 14:09

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER