Erkan Baş: HDP'li değiliz ama HDP'ye oy vereceğiz

HTKP MK üyesi Erkan Baş, 1 Kasım seçimlerinde HDP'ye destek olacaklarını açıkladı

Erkan Baş: HDP'li değiliz ama HDP'ye oy vereceğiz

2013 yılındaki Türkiye Komünist Partisi’ndeki (TKP) ayrışma sonrası gruplardan biri tarafından kurulan Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP) MK üyesi Erkan Baş, partiye yakınlığıyla bilinen İleri Haber sitesinde yazdığı "1 Kasım 3 görev" başlıklı köşe yazısında seçimlerde HDP'ye oy vereceklerini açıkladı.

Yazısında 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin barajı aşarak AKP’nin ve Erdoğan’ın ‘hayallerine’ engel olduğunu belirten Erkan Baş,  erken seçime ilişkin olarak ‘AKP’nin ve Erdoğan’ın hayallerini gerçek kılmak için girdiği bu mücadelede güçlü bir yumruk daha yemesi son derece önemlidir’ dedi.

Erkan Baş, sandık tavrı açısından en doğru tutumun HDP’ye oy vererek söz konusu hayalleri yıkmak olduğunu söyledi.

HTKP MK üyesi Erkan Baş'ın, partinin seçim tavrını açıkladığı yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

"Eğer buraya kadar söylenenler doğruysa bu seçim sürecinin sandık tavrı açısından doğru tutumu, bu oyunu bozmak için hiç tereddüt etmeden HDP'ye oy vermektir.

Sözünü ettiğimiz tutum, HDP’nin siyasal, ideolojik veya programatik hattını bir bütün olarak sahiplenmek ve desteklemek anlamına gelmiyor. Hatta aksine sözünü ettiğimiz net tutumu esas belirginleştiren yan, “HDP’li değiliz ama HDP’ye oy vereceğiz” biçiminde özetlenebilecek bir tutumu alabilmektir. Hatta gerekiyorsa, açıkça ve ayrıntılı biçimde HDP’ye dönük eleştirilerimizi ortaya koyarak HDP’ye oy vermek de diyebiliriz."

ÖSP’DEN SEÇİMLERDE HDP’Yİ DESTEKLEME ÇAĞRISI

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) de, Kürtlerin temel hak ve özgürlüklerinin hayata geçirilmesi ve AKP'nin başlattığı savaş konseptinin boşa çıkarılması için 1 Kasım erken seçimlerinde HDP'yi destekleme çağrısı yaptı. ÖSP, 21 Aralık 2011 tarihinde kurulan Genel Başkanlığı'nı Sinan Çiftyürek'in yaptığı bir siyasi parti.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2015, 23:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
şamil kafkas
şamil kafkas - 3 yıl Önce

e. baş tkp nin ürün dergisini evanesi ile basıp, 65 yaşındaki işçiyi bir çok insanı darp eden insandır, hiç bir şey unutulmadı...

şervan amed
şervan amed - 3 yıl Önce

yaşasın halkların kardeşliği

Erhan erdemci
Erhan erdemci - 3 yıl Önce

Doğru ve devrimci bir karar

dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

türkiyeli devrimcileri selamliyoruz

Demokrat Haber
Demokrat Haber - 3 yıl Önce

uyarınız üzerine düzeltme yapılmıştır... teşekkür ederiz....

Oğuz
Oğuz - 3 yıl Önce

Bir yanlışlık yapılmış: Erkan baş htkp'nin genel başkanı olmadığı gibi, partinin bir genel başkanı da yok; kollektifkollektif liderlikle yönetiliyor.

Emek Barış
Emek Barış - 3 yıl Önce

Böyle bir durumda çatısı altında bulunduğu HTKP vede onun ilkeleri vede fikirleri hiçe sayılmış olur. Bir parti sözcüsünün başka bir rakibine birleşme yahut anlaşma yapmadan destek vermesi abes bir durumdur. Karşısında bulunan partide Komünizm ilkelerini hiç sayan kişiler azımsanmayacak kadar bulunurken.

metin
metin - 3 yıl Önce

Akp nin hayalarini yikicağiz beraber halklarin kardeşliğiyle oylar H D P ye