Erdoğan’ın Nazi benzetmesine Merkel’den yanıt

Erdoğan'ın Almanya'da referandum kampanyalarına izin verilmemesini 'Nazi dönemi uygulamaları' olarak nitelemesine Merkel'den ilk tepki geldi

Erdoğan’ın Nazi benzetmesine Merkel’den yanıt

Almanya Başbakanı Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya'daki uygulamaları Nazi uygulamalarına benzetmesine tepki gösterdi.

Merkel "Böyle yersiz açıklamaları ciddiye alıp yorum bile yapmak mümkün değil" dedi.

Berlin'de konuşan Merkel, Erdoğan'ın yaptığı Nazi benzetmesinin hiçbir haklı gerekçesinin olamayacağını ifade etti ve "Bu tür benzetmeler sadece Nazilerin insanlığa karşı işlediği suçları önemsizleştirmeye yarar" dedi.

Türkiye ve Almanya arasında basın özgürlüğü ile kitlesel tutuklamalar konularında ciddi fikir ayrılıkları olduğunu da söyleyen Merkel, Türkiye'de tutuklu bulunan Die Welt muhabiri Deniz Yücel'in durumu konusunda da Ankara ve Berlin arasında bir anlaşmazlık yaşandığını ifade etti.

Merkel Türkiye'deki referandum kampanyasında yapılmış olmalarının da bu tür açıklamaları meşrulaştırmadığını söyledi.

Başbakan Merkel bu açıklamaların kendi kendini geçersiz kıldığını, zira Nasyonal Sosyalizm suçlarının yarattığı acıyı zararsız gösterdiğini belirtti.

Türkiye'den yapılan açıklamaların kendini üzdüğünü belirten Merkel, Almanya'da yaşayan Türkler, ortak ekonomik çıkarlar, NATO ortaklığı, radikal İslamcı teröre karşı mücadele gibi birçok konuda iki ülkenin birbirine bağlı olduğunu vurguladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin referandum etkinliklerinin iptal edilmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan "Ey Almanya sizin demokrasiyle uzaktan yakından alakanız yok. Sizin uygulamalarınız geçmişteki Nazi uygulamalarından farklı değil” çıkışı yapmış "Biz o Nazi dünyasını görmek istemiyoruz. Almanya bunları bırakalı çok oldu sanıyorduk, yanılmışız" diye konuşmuştu.

Türkiye hükümetiyle ifade ve basın özgürlüğü konularında "derin görüş ayrılıkları” olduğunu belirten Merkel bu konuların “tüm açıklığıyla masaya geldiğini” söyledi. Türkiye'de 100’den fazla gazetecinin tutuklu olduğuna dikkat çeken Merkel Alman hükümetinin Alman-Türk gazeteci Deniz Yücel’in serbest bırakılması için tüm yolları deneyeceğini bir kez daha vurguladı.

Başbakan Merkel Türkiye hükümeti üyelerinin seçim etkinliği yapmalarının, zamanında ve niyetlerin açık bir biçimde belirtilmesi halinde, yasalar çerçevesinde mümkün olmayı sürdürdüğünü söyledi.

(Kaynak: Deutsche Welle)

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 16:23

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER