Erdoğan'dan sonra Bilim Bakanı da keşiflere el attı

Dünyanın küre olduğunu....

Erdoğan'dan sonra Bilim Bakanı da keşiflere el attı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ''Dünyanın küre olduğunu Müslüman matematikçiler ve coğrafyacılar ortaya çıkarmıştır'' dedi.

Konya’da incelemelerde bulunan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık,  katıldığı gecede iş adamlarına seslendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Amerika'yı müslümanlar keşfetti' sözünün izinden giden Fikri Işık, Dünya'nın küre olduğunu ilk Müslüman matematik coğrafyacıların ortaya çıkardığını söyledi.

Bakan Işık, şunları söyledi: "İslam dünyası binli yılların başında hatta daha da önce bugün hayatımızı kolaylaştıran, modern teknolojiye beşiklik eden pek çok buluşu gerçekleştirdi. Bilir misiniz sibernetik kurucusu El Cezeri’dir. Modern trigonometrinin kurucuları El Battani gibi İslam alimleridir. Pascal üçgeninin ilk mucidi Ebu’l Vefa’dır Galileo’dan 700-800 yıl önce Halife Memun’un talimatıyla Harezmi’nin başında olduğu 71 Müslüman matematik coğrafyacı dünyanın bugünkü şeklini bir küre olarak ortaya çıkarmışlardır. Şu an bir orijinal nüshasını İstanbul’da Fuat Sezgin hocanın İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nde görebilirsiniz. Ortaçağ karanlığına Avrupa yaşarken, İslam alimleri dünyanın geleceğine yön veren buluşlar gerçekleştirmişler."

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 11:11
YORUM EKLE