Erdoğan’dan Rakka açıklaması

ABD Başkanı Obama’nın, Rakka konusunda ortak hareket etme teklifindebulunduğunu söyledi

Erdoğan’dan Rakka açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Obama, Rakka konusunda beraber bir şeyler yapmak istiyor. ‘Askerlerimiz bir araya gelsinler, görüşsünler, ne gerekiyorsa yapılır’ dedik. Neler yapılabileceği, görüşmeler neticesinde netleşecek” dedi

Erdoğan, Çin'deki G-20 zirvesi dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD Başkanı Obama’nın, Rakka konusunda ortak hareket etme teklifinde bulunduğunu söyleyen Erdoğan şöyle devam etti:

"Obama, özellikle Rakka konusunda beraber bir şeyler yapmak istiyor. Bir sıkıntı olmayacağını belirttik. ‘Askerlerimiz bir araya gelsinler, görüşsünler, ne gerekiyorsa yapılır’ dedik. Neler yapılabileceği, görüşmeler neticesinde netleşecek. "

'GERİ ADIM ATMA ŞANSIMIZ Y0K'

Rakka konusunda ABD'nin bundan sonraki tavrının belirleyici olacağını da belirten Erdoğan, "Ancak, biz artık bölgede var olduğumuzu göstermek durumundayız. Geri adım atma şansımız yok. Geri adım atarsak oralara DAİŞ, PKK, PYD, YPG gibi terör örgütleri yerleşir." dedi.

Suriye'de devam eden ‘Fırat Kalkanı’ operasyonunu da değerlendiren Erdoğan, Cerablus'un ardından sırada El Bab ve Menbiç'in olduğunu söyledi.

Erdoğan, Suriye'deki operasyonun bir benzerinin Irak'ta da gerçekleştirilebileceğinin sinyalini verdi: "Orada da, PKK kendine yer edinmeye çalışıyor. Musul, kuzeyinde Türkmenlerin yaşadığı Telafer var. Türkmenleri orada tamamen bitirmeye kalkabilirler. Başika kampımız da orada. Oraların güvenliği ile ilgili olarak da her şeyi gözden geçirmemiz gerekiyor."

Erdoğan, Obama ile görüşmelerinde Fethullah Gülen'in iadesinin de gündeme geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, "Dedim ki, ‘Bu adam 400 dönüm arazideki kâşanesinde hala görüşmelerini yapıyor, röportajlar veriyor.’ Ülkelerimiz arasındaki suçluların iadesi anlaşması var. 10. madde, mahkeme kararını verene kadar FETÖ’nün gözaltında tutulması gerektiğine işaret ediyor. Ya bir an önce bunu bize iade edin ya da siz gözaltına alın." diye konuştu.

'AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, FETÖ soruşturmasında kamudan ihraçlara yönelik “yanlış insanlar ihraç ediliyor" eleştirileri de soruldu.

Erdoğoğan da, "At izi, it izine karışmış vaziyette. ‘Ben bir şey atayım da nasılsa tutar’ diyenler var. Öyle yorumlar yapıyorlar ki suçladıkları o insanın bu işle alakası yok. Ama o insana o yaftayı yapıştırıyor. Bunlar doğru şeyler değil. Bu tür yanlışlıklardan uzak durmalıyız." şeklinde konuştu.

(Kaynak: NTV)


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER