Erdoğan’dan Baykal’a Gül yanıtı: Bu fitnedir, Baykal kendi başının çaresine baksın

Erdoğan, Baykal’ın Abdullah Gül önerisine yanıt verdi

Erdoğan’dan Baykal’a Gül yanıtı: Bu fitnedir, Baykal kendi başının çaresine baksın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Antalya milletvekili Deniz Baykal'ın, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün anayasa değişikliği referandumunda 'Hayır' oyu veren yüzde 49'luk kesimin cumhurbaşkanı adayı olabileceği yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

Baykal’ın açıklamasını, "Bu bir virüs hareketidir, bir fitne hareketidir" sözleriyle yanıt veren Erdoğan, “Değerlendirmeyi gereksiz buluyorum. Sayın Baykal bunlarla uğraşmayı bıraksın kendi başının çaresine baksın” dedi.

Kabinede değişiklik olmayacağını ifade eden Erdoğan, “Kabine değişikliği hükümetin gündeminde yok. Sayın Başbakan böyle bir teklifle bana gelmedi” ifadelerini kullandı.

Rusya ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Suriye ve Irak'taki gelişmeleri ele alacağız. Sayın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le iki ülke ilişkilerinin eski seviyesine çıkması için yoğun çaba harcıyoruz.

Enerji alanında ciddi adımlar attık, ekonomik ilişkilerimizi dengeli biçimde geliştirmeyi hedefliyoruz. Akkuyu'nun ilk bölümünün 2023'te faaliyete geçmesini bekliyoruz.

Turizmde şu anda ciddi gelişmeler olmaya başladı, bunun devamını istiyoruz.

Ne Rusya'nın ne Türkiye'nin bürokrasiye kurban edilecek tek bir saniyesi yoktur. Bizler bu konudaki kararlılığımızı her fırsatta vurguluyoruz. 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefine ulaşmak istiyorsak birlikte yapıcı ve bu konuda teşvik edici gayretin içerisinde olmamız şart.

En önemli gündem maddesi Suriye. Suriye meselesinde verimli bir işbirliği söz konusudur.

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ

(Başbakan Binali Yıldırım'la dün Beştepe'deki görüşme hakkındaki soruya) O kadar sürdü mü ya? Özellikle devlette atılan bazı adımlar var, bu adımlarla ilgili olarak beraber görüşmemizi gerektiren konular vardı, bu konuları beraberce paylaşma fırsatı bulduk. Kabine değişikliği hükümetin gündeminde yok. Sayın Başbakan (Binali Yıldırım) böyle bir teklifle bana gelmedi.

(21 Mayıs'taki AK Parti Olağanüstü Genel Kurulu'nda partinin başına geçeceği yönündeki açıklamalar hakkında) Siz doğmamış çocuğa don biçiyorsunuz. Eğer böyle bir görev şahsıma tevdi edilirse, genel kurulumuz tarafından tevdi edilmesi halinde, tabii ki yeniden birimleri ele alıp değerlendirme, ama hepsi bunların çok ciddi istişareler neticesinde olacaktır. Bu istişareler neticesinde ülkenin genel profilini değerlendirmek suretiyle, yani belli bir bölgenin temsil edildiği değil, 81 vilayetin adeta temsilini gördüğü bir yapının oluşması her zaman benim şiarım olmuştur. Yine aynı şekilde böyle bir adımı, inanıyorum ki, bu istişareler neticesinde tablo içerisinde görmek mümkün olacaktır.

KILIÇDAROĞLU’NA TEPKİ

(CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun partili cumhurbaşkanlığına yönelik eleştirileri hakkında) Yoruma gerekli görmüyorum. Sadece kendisine bir tavsiyem var siyasi tarih okusun, öğrensin. Kendi partisinin siyasi tarihini öğrensin. Aykırı sesler her yerde olacaktır, önemli olan tahammül etmek.

Harcından itibaren emeğim var, temelini attım. Hamdolsun güzel bir projeyle güzel bir eser ortaya çıkardık. Burada duygusal olmamak mümkün değil. O anayasayı kimler hazırlamışsa, o siyasi partisinden ayrılması kaydını kim düşmüşse siyasi bir cinayet işlemiştir. Bundan önce biz 367 garabetini yaşadık, 367 garabetini neyle izah edeceksin. Millet verdi görevi, şimdi milletin verdiği kararı da kabul etmiyorlar. Bunların açın şöyle bir basın arşivlerini geçmişten bugüne nasıl geldiklerini göreceksiniz. Hep aynı senaryo.

BAYKAL’A YANIT

(Deniz Baykal'ın eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yüzde 49'un adayı olabileceği yönündeki açıklaması hakkında) Değerlendirmeyi gereksiz buluyorum. Bu tamamen bir virüs hareketidir, bir fitne hareketidir. Sayın (Deniz) Baykal bunlarla uğraşmayı bıraksın kendi başının çaresine baksın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER