Erdoğan’a sunulan AKP'nin hazırladığı seçim kanunuyla ittifaklara sınırlama getirilmek isteniyor

AKP ve MHP, “barajın yüzde 5’e düşürülmesi durumunda, SP ve AKP’den kopan partilerin parlamentoya tek başına girmek için çabalayabileceğini hesaplıyor.

Erdoğan’a sunulan AKP'nin hazırladığı seçim kanunuyla ittifaklara sınırlama getirilmek isteniyor

AKP’nin Siyasi Partiler Yasası ile seçim yasaları çalışmasında üstü kapalı olarak “ittifaklara yönelik sınırlama” öngörülüyor. AKP ve MHP, “barajın yüzde 5’e düşürülmesi durumunda, SP ve AKP’den kopan partilerin parlamentoya tek başına girmek için çabalayabileceğini" hesaplıyor.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre; AKP’nin Siyasi ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığındaki komisyonda hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan Siyasi Partiler Yasası (SPY) ile seçim yasaları çalışmasında üstü kapalı “ittifaklara yönelik sınırlama öngörülüyor.” 

Daha önce seçim barajının yüzde 7 olması konusunda uzlaşan AKP ve MHP’de, “barajın yüzde 7 ya da yüzde 5’e düşürülmesi durumunda, milletvekilliği seçimlerinde siyasi partiler arası ittifaklara gerek duymayabileceği” belirtiliyor.

Millet İttifakı bileşenleri içinde yer alan Saadet Partisi (SP), Demokrat Parti gibi partilerin de seçim döneminde hedefini “yüzde 7’de tutup parlamentoya tek başına girmek isteyebileceği, hatta bu düzenlemenin yüzde 10 barajını aşabileceğine inanan İYİ Parti’nin de elini rahatlatabileceği” savunuluyor. Bu öneri kulislerde, “AKP, ittifaklara sınırlama getirmek istiyor” şeklinde değerlendirilirken, söz konusu düzenlemeye “MHP’nin de sıcak bakabileceği” ifade ediliyor. 

AKP’nin hazırladığı çalışmada da “milletvekillerinin bir diğer partiye katılmasına yönelik bir sınırlama yer alıyor. Buna göre, “bir milletvekili seçimlerden hemen sonra partisinden istifa edemeyecek.” Söz konusu milletvekilleri başka bir partiye de katılamayacak ve parlamento faaliyetlerini “bağımsız milletvekili” olarak sürdürecek. 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2021, 18:31

YORUM EKLE
YORUMLAR
ittifak akıl işi değil
ittifak akıl işi değil - 2 ay Önce

ittifakın koalisyondan farkı yok şuanki ülkenin kötü gidişatıda çift başlılıktan kaynaklanmaktadır bir gemide üç kaptan olmaz.milletvekili için ittifak yapsınlar ama hükümet kurmak için tek başına girmeli tüm partiler ilk turda yüzde 50+1 geçemesse ikinci tura kalan kişi hükümet kurmalı.

olacağı şimdiden görmek
olacağı şimdiden görmek - 2 ay Önce

bakın bu sistemle yapılan ilk seçimde yüksek ihtimalle millet ittifakı iktidar olacak ve onlardada aynı sorun olma ihtimali çok yüksek şu berat süleyman soylu kavgası varya aktörler değişecek ama sorun yine değişmeyecek sonuçta bunun bedelini yine halk ödeyecek görünen köy kalavuz istemez.

SIRADAKİ HABER