"Erdoğan ve Yıldırım referandum tarihinde anlaştı"

‘Başkanlık' sistemini içeren anayasa değişikliği paketinin referandum süreci bu hafta başlayacak

"Erdoğan ve Yıldırım referandum tarihinde anlaştı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın anayasa değişiklik referandumu için 9 Nisan tarihinde anlaştığı ileri sürüldü.

Yıldırım’ın, AKP’nin referandum kampanyasının başlangıç tarihi olarak 10 Şubat’ı işaret ettiği iddia ediliyor.

Başkanlık' sistemini içeren anayasa değişikliği paketinin referandum süreci bu hafta başlayacak.

Şebnem Hoşgör'ün Milliyet'teki haberine göre, AKP kulislerinden edinilen bilgiye göre, Başbakan Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilen son MKYK toplantısında yapılan değerlendirmelerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın görüşmesiyle referandum için 9 Nisan tarihi uygun görüldü.

PAKET BU HAFTA ONAYLANABİLİR

Erdoğan'ın, anayasa değişikliğini önüne geldiği anda onaylayacağına ilişkin açıklaması dikkate alınarak yapılan planlama çerçevesinde, 21 Ocak'ta Meclis'te kabul edilen anayasa değişikliği kanununun Cumhurbaşkanlığı'na sevk ve Cumhurbaşkanı'nca onay sürecinin bu haftaya bırakılması benimsendi.

SÜREÇ 3 ŞUBAT’TA BAŞLAYACAK

Parti kurmaylarının verdiği bilgiye göre, son dakikada sürpriz bir karar değişikliği olmazsa, Cumhurbaşkanı bu hafta kanunu onaylayacak, bu onay ile Resmi gazete'de yayın süreci 3 Şubat itibarıyla tamamlanmış olacak.

Anayasa değişikliği referandumu, kanunun Resmi Gazete'de yayımını takip eden 60. günden sonraki ilk pazar günü yapılacak. Yapılan planlamaya göre bu çerçevede Türkiye 9 Nisan'da referandum için sandık başına gidecek.

Referandumda beyaz renk üzerinde 'Evet', kahverengi üzerinde 'Hayır' ibareleri bulunan iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulası kullanılacak.

Seçmenler, üzerinde 'tercih' yazan mührü birleşik oy pusulasında tercih ettiği kısmın üzerine basarak oyunu kullanacak. Kullanılan geçerli oyların yarıdan bir fazlasının, 'evet' çıkması halinde anayasa değişikliği kabul edilmiş olacak. Aksi durumda anayasa değişikliği reddedilmiş sayılacak.

Martın ilk yarısından itibaren Meclis'i tatile sokmayı planlayan AKP o tarihten sonra, 'tam saha pres' yöntemini uygulayacak. Açılışlar, salon toplantıları, televizyon programlarının ön planda olacağı kampanya sürecinde AKP, kendisinin de sahada olacağını ifade eden Erdoğan ile koordineli olarak son 1 ayda miting programlarına ağırlık verecek.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2017, 19:39

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER