Erdoğan: Varsa yoksa AB demeyin, Şanghay 5’lisi bizi rahatlatır

Erdoğan: Varsa yoksa AB demeyin, Şanghay 5’lisi bizi rahatlatır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mülteci anlaşması çerçevesinde yıl sonu Avrupa Birliği’nden ikinci bir 3 milyar euro gelmesi gerektiğini belirterek, ” Şimdi onu ne yaptıklarını göreceğiz. Gördükten sonra bu konuda (AB için tamam mı devam mı referandumu) kararlı bir şekilde adımımızı atmış olacağız” dedi.

Pakistan ve Özbekistan gezisini tamamlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Semerkant’tan dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Hürriyet’ten Vahap Munyar‘ın haberine göre, Avrupa Birliği (AB) ile gerilim yaşayan Türkiye’nin ‘Şanghay 5’lisi’ ile rahatlayabileceğini söyleyen Erdoğan, “Türkiye’nin Şanghay 5’lisi içinde yer alması, çok rahat hareket etmesini sağlar” dedi.

“AB, Türkiye için hiçbir zaman hayırlı rüya görmedi” diyen Erdoğan'ın konuşmasının bir bölümü şöyle: 

VARSA YOKSA AB DEMEMELİYİZ

İngiltere’de Brexit yaşanırken, bizim de AB ile ilişkilerimiz yeni döneme girdi. Bu konuda son durum nedir?

Brexit bana göre güzel bir tevafuk oldu. Yani, Avrupa’da diğer ülkelerde bu tür şeyler olabilir. Fransa’dan, İtalya’dan da sesler geliyor. Geçenlerde bizimle ilgili Dışişleri Bakanları bir araya geldiler. Önce hırsla bir araya geldiler. Daha sonra Avusturya’nın dışında hiçbirisi Türkiye ile müzakerenin dondurulması noktasında fikir beyan etmedi. Bu tabii önemli bir şey. Mesele şu; Türkiye bir defa kendini rahat hissetmeli. “Benim için varsa, yoksa Avrupa Birliği” dememeli. Benim kanaatim bu. Yani, bazıları eleştiriyor olabilir ama, ben de kendi kanatimi söylüyorum. Mesela, “Şanghay 5’lisi içerisinde Türkiye niye olmasın?” diyorum. Bunu sayın Putin’e olsun, Nazarbayev’e olsun, şu anda Şanghay 5’lisinin içerisinde olanlara da söyledim. Başlangıçta 5 ülkenin kurduğu Şanghay İşbirliği Örgütü’ne daha sonra Özbekistan, Pakistan, Hindistan gibi ülkeler de dahil oldu. İran da girmek istiyor. Sayın Putin, “Bunu değerlendiriyoruz” gibi bir ifade de kullandı. Temenni ederim ki orada olumlu bir gelişme olması halinde, yani Türkiye’nin Şanghay 5’lisi içerisinde yer alması, bu konuda çok daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum.


AB İÇİN YIL SONUNA KADAR SABREDELİM

AB, bizi tam 53 yıldır oyalıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Mesela fasıllarda açma-kapama olayında, sadece açmak var, kapama yok. Kapama olmayacaksa, açmayı yapsan ne olur, yapmasan ne olur?

Latin Amerika ülkelerine vize serbestisi var, ama Türkiye’yi hâlâ oyalayıp duruyorlar. Geçen gün arkadaşlarla da konuştuk. “Yıl sonuna kadar sabredelim, yıl sonuna kadar oldu, oldu… Yoksa biz bu geri kabulü falan, bu dosyayı kapatalım”… Mülteciler konusunda 3 milyar Euro bu yıl için haziran itibarıyla vereceklerdi. Vermediler. Yani bize değil, mülteciye verecekti. Bir protokol var ama uygulama yok. Artık 11’inci aydayız. Yıl sonu geliyor. Güya ikinci bir 3 milyar Euro da söz konusuydu. Şimdi onu da ne yaptıklarını göreceğiz. Gördükten sonra bu konuda da kararlı bir şekilde adımımızı atmış olacağız.

TÜRKİYE İÇİN HAYIRLI RÜYA GÖRMEDİLER

AB’den hiç yumuşama sinyali yok mu?

Yani, bunları anlamak mümkün değil. Öyle şeyler yapıyorlar, öyle şeyler söylüyorlar ki, anlamak mümkün değil. Bir bakıyorsunuz kuyruğu dik tutma derdindeler, bir bakıyorsun yelkenleri indirivermişler. Türkiye için hiçbir zaman hayırlı rüya görmediler. Pek görmeye de niyetleri yok.


YORUM EKLE
YORUMLAR
yok be
yok be - 4 yıl Önce

bülof yapmayın gerçeklerı gürün be artık kımkımı vuruyor kımsebılmez

SIRADAKİ HABER