Erdoğan: Türkiye bizim dönemimizde kültür, sanatta prangalarından kurtuldu

Erdoğan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Erdoğan: Türkiye bizim dönemimizde kültür, sanatta prangalarından kurtuldu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Konser Salonu Açılış Töreni'ne katıldı.

CSO'nun "şanına yaraşır bir binaya kavuştuğunu" söyleyen Erdoğan, "Şehrimizin sembollerinden olacak modern bir mimari eseri de ülkemize kazandırmış oluyoruz. Dünyadaki emsalleriyle yarışacak şekilde inşa edilen CSO Konser Yerleşkesi yaklaşık 15.4 hektarlık alan üzerinde 5 bloktan oluşmaktadır. Bu projede 2023 kişilik konser salonu, 500 kişilik mavi salon, 650 kişilik tarihi salon, sergi alanı, hediyelik eşya mağazası ve 10 bin kişilik açık hava konser alanı mevcuttur. Bunun yanında restoranı, kafeteryası, otoparkıyla her ihtiyacı karşılayacak şekilde tasarlanmıştır" diye konuştu.

CSO'nun yeni konser binasının mimarisinin yanı sıra teknik olarak da özel bir mekan olduğunu ifade eden Erdoğan, "Binada yer alan büyük ve küçük konser salonları dünyaca ünlü akustik uzmanlarınca doğal akustik prensibine uygun şekilde inşa edilmiştir. Burası önümüzdeki dönemde ülkemizin kültür-sanat zenginliğinin nişanelerinden biri olarak milletimize hizmet verecektir" dedi.

Türkiye’de ‘müzik inkılabı’ adı altından Türk Halk Sanat Müziği’nin yasakladığı dönemlerin yaşandığını ifade eden Erdoğan, “Ülkemiz ne zaman bu kültür faşistlerinin elinden kurtulmuş, o zaman sanat hayatımız yeniden canlanmaya başlamıştır. İnsanlar arasında ayrımcılık yapmadığımız gibi müzik türleri arasında da ayrımcılık yapmadık" ifadelerini kullandı.

'SANATÇILARIMIZA SAHİP ÇIKTIK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Şairler, yazarlar, sanatçılar arasında ayrım yapan, insanlarını dinledikleri müziklere, giydikleri kıyafetlere göre ayıran eski Türkiye manzarasına son verdik. Bu topraklara ait ne varsa hiç bir komplekse kapılmadan hepsini kucaklamaya çalıştık. Birileri istismar peşinde koşarken biz somut adımlarla sanatçılarımıza sahip çıktık. Türkiye, bizim dönemimizde sadece siyasette, ekonomide, savunmada değil, kültür, sanat, müzik, edebiyatta da prangalarından kurtulmuştur.

Salgın şartlarının hafiflemesiyle burası bir sanat vahasına dönüşecektir. Burası önümüzdeki dönemde ülkemizin kültür-sanat zenginliğinin nişanelerinden biri olarak milletimize hizmet verecektir. Ankara'ya ve sanat severlere hayırlı olmasını diliyoruz."

Kaynak: Anka


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER