Erdoğan: Türkçe ile bilim ve felsefe yapılamaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'dil devrimi'ni eleştirdi, yine Osmanlıca'ya işaret etti

Erdoğan: Türkçe ile bilim ve felsefe yapılamaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkçe'nin bilim ve felsefe için yetersiz bir dil olduğunu söyledi. Erdoğan, "Ya Osmanlıca, ya da İngilizce, Almanca, Fransızca kelimelere başvuracaksınız. Bu sorunların hepsini aşmak zorundayız," diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen "49. TÜBİTAK 2014 Yılı Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri" törenine katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk'ün yaptığı "dil devrimi"ne değinen Erdoğan, "En büyük sıkıntılardan birini de maalesef dilde yaşadık. Bizim son derece zengin bilim yapmaya, üretmeye son derece müsait bir dilimiz varken, bir gece yattık sabah kalktık baktık ki o dil yok. İşte şimdi yabancı dillerle, kelimelerle bilim öğrenen ve öğreten bir ülke derecesine getirildik. Binlerce kelime ve kavram unutturuldu. Sözlüklerden çıkarıldı. Kelime ve kavram üretmeye son derece elverişli olan dil yapısı adeta törpülendi" dedi.

Erdoğan'ın "dil" konusuna ilişkin açıklamaları özetle şöyle:

"(...)Bizim son derece zengin bilim yapmaya, üretmeye son derece müsait bir dilimiz varken, bir gece yattık sabah kalktık baktık ki o dil yok. İşte şimdi yabancı dillerle, kelimelerle bilim öğrenen ve öğreten bir ülke derecesine getirildik. Binlerce kelime ve kavram unutturuldu. Sözlüklerden çıkarıldı. Kelime ve kavram üretmeye son derece elverişli olan dil yapısı adeta törpülendi.

Şu anda Türkçenin mevcut kelime hazinesiyle felsefe yapamazsınız. Ya Osmanlıca, ya da İngilizce, Almanca, Fransızca kelimelere başvuracaksınız. Bu sorunların hepsini aşmak zorundayız. Bu sorunlar devlet eliyle değil, bilim insanları eli ile aşılacak sorunlardır."

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2014, 18:50

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
YORUMLAR
ALPER KALP
ALPER KALP - 2 yıl Önce

Bu adama diyecek birsey yok, kendi bedenine (eger kendini o bedenden sayiyorsa) dusman birisi.

SIRADAKİ HABER