Erdoğan: Teröristin hepsi kötüdür

G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Çin’de bulunan Erdoğan, Çin Merkez Televizyonu’nun sorularını yanıtladı

Erdoğan: Teröristin hepsi kötüdür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Teröristin iyisi kötüsü olmaz. Teröristin hepsi kötüdür. Dolayısıyla bu terör odaklarına karşı hep birlikte bizim bir ilkeli duruş sergilememiz lazım. Terörizmin içerisinde yer alan tüm örgütlerin hepsi lanetlidir” dedi.

G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Çin'in Hangzhou kentinde bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Merkez Televizyonu'na (CCTV) verdiği mülakatta, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Erdoğan'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

Bundan önce de Çin Halk Cumhuriyeti'ne birçok kez ziyaretlerim oldu ve Çin çok ciddi bir dönüşüm değişim yaşıyor. İnanıyorum ki, o G20 Zirvesi'nin şu anda Hangzhou'da daha da gelişerek devamını göreceğiz. Küresel istikrarı tehdit eden unsurlar şu anda bizim başlıca sorunumuz. Bunun bir tanesi terör sorunudur, bir tanesi de mülteci sorunudur.

Çin ekonomik açıdan güçlü bir ülke. Fakat ekonomik olarak güçlü olmak yetmiyor. Tabii ki bunu yerinde finansın yönetimiyle başarılı bir şekilde ispat ederse hem ülkeyi hem de halkını çok daha farklı, huzurlu, refah dolu bir geleceğe taşıması bakımından da önem arz ediyor. Bundan dolayı, ben G20 zirvesinde başarılarla dolu toplantılar göreceğimize, yapacağımıza inanıyorum. Çin Halk Cumhuriyeti'nin yönetimini de tebrik ediyorum ve bugünlere gelmesinde emeği geçenleri de kutluyorum.

'Daha önceki demeçlerinizde, Antalya'daki G20 zirvesinin en önemli sonuçlarından birinin dünya liderlerinin teröre karşı çok güçlü bir duruş sergilemesi olduğu söylemiştiniz. Ama hala Türkiye'nin ve birçok ülkenin hain terör saldırılarına maruz kaldığını görüyoruz. Terörle mücadele işbirliğimizi nasıl artırabiliriz?' sorusuna şu yanıtı verdi:

Bazı ülkelerin stratejik konumları vardır, bundan dolayı bedel ödemektedir. Ama özellikle bu yer altı madenleri konusunda zenginlikler vardır, bundan dolayı bunların üzerine gidilmektedir. Teröristin iyisi kötüsü olmaz. Teröristin hepsi kötüdür. Dolayısıyla bu terör odaklarına karşı hep birlikte bizim bir ilkeli duruş sergilememiz lazım. Terörizmin içerisinde yer alan tüm örgütlerin hepsi lanetlidir. Biz olaylara böyle bakıyoruz ve mücadelemizi de bu şekilde veriyoruz.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2016, 19:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER