Erdoğan 'tepkili': Neden varsa yoksa Kobani, neden?

Cumhurbaşkanı Erdoğan PYD'yi yine 'terör örgütü' ilan etti, Öcalan'ın cezaevi koşulları ile ilgili tartışma için de 'Her imkana sahip zaten' iddiasında bulundu...

Erdoğan 'tepkili': Neden varsa yoksa Kobani, neden?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan ziyareti sonrası uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. PKK lideri Abdullah Öcalan'ın 'cezaevi koşullarının iyileştirilmesi' tartışmalarına ilişkin olarak, "Başka cezaevine naklin sıkıntıları başkadır. Ne kadar genişletilecekse zaten genişletilmiş, imkan her şey verilmiş.. Başmüzakereci sıfatı çok büyük yanlış ve tehlikelidir," dedi. PKK ile PYD'nin eşit olduğunu söyleyerek PYD'yi 'terör örgütü' ilan eden Erdoğan, uluslararası bazı güçlerin IŞİD kuşatması altındaki Kobani'ye desteğine tepki göstererek, "Varsa yoksa Kobani, neden? Bunlar manidar." diye konuştu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

ÖCALAN'IN CEZAEVİ KOŞULLARI

"Başka cezaevine naklin sıkıntıları başkadır. Başmüzakereci sıfatı çok büyük yanlış ve tehlikelidir.

Ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olmuş olan bir insan var. Bu insana şartların iyileştirilmesine yönelik yapılması gereken her şeyi bu devlet yapmıştır. Bundan daha ilerisi zaten olamaz. Herhalde kalkıp özel villa tahsis edilecek hal yok. Benim Cumhurbaşkanı olarak kanaatim kesinlikle bugüne kadar olan 11 yıllık tecrübemle budur. Böyle bir genişletilmesi şusu, busu… Ne kadar genişletilecekse zaten genişletilmiş, imkan her şey verilmiş. Sağlık noktasında tedavi falan her şey aksatılmadan yapılıyor."

'PARALEL YAPI'

"Paralel yapı veya paralel devlet yapılanması ulusal güvenliğimizi tehdit eden unsurlardan bir tanesidir. Bu ay yapılacak olan Milli Güvenlik Kurulu toplantımızda ulusal güvenliğimizi tehdit eden unsurlar gündemimizde yerini alacaktır.

Müzakerelere bağlı olarak tavsiye kararında yerini alırsa o zaman hükümet bu konuyla ilgili Bakanlar Kurulu kararını bu tavsiye kararı istikametinde alması halinde o zaman bu Milli Güvenlik Siyaset Belgesi içinde yerini alır."

"BİZDEN İSTENEN BELLİ DEĞİL"

"İncirlik'te bizden istenen ne, o henüz belli değil. Bunu gördüğümüz anda değerlendiririz. Bizim güvenlik birimleriyle otururuz bunları konuşuruz, uygun gördüğümüz bir şey varsa buna 'evet' deriz ama uygun değilse buna 'evet' dememiz de mümkün değil."

'PYD'YE SİLAH DESTEĞİ' TARTIŞMALARI

"PYD şu anda bizim için PKK ile eştir, o da bir terör örgütüdür. Bir terör örgütüne kalkıp da bize dost olan NATO'da beraber olduğumuz Amerika'nın böyle bir desteği, açıktan açığa söyleyerek bizden 'evet' ifadesini, yaklaşımını beklemesi çok çok yanlış olur, böyle bir şeyi bizden beklemesi mümkün değil, böyle bir şeye de biz 'evet' diyemeyiz.

"Niye illa Suriye, niye illa da Kobani diye sormak lazım. Irak'ın üçte biri gitti, acaba bu üçte birde niye hiç rahatsız değil bunlar. Varsa yoksa Kobani, neden? Bunlar manidar.."

BM GÜVENLİK KONSEYİ GEÇİCİ ÜYELİĞİ

''Seçimin neticesinde bize söz verenlerin, 140 ülke söz verdiği halde, 140 ülkenin nasıl manevra yaptığını görmek çok açık net bir şeylerin nasıl döndüğünü ortaya koyuyor. İspanya'nın seçilmiş olmasından herhangi bir üzüntümüz yok ama İspanyol Dışişleri Bakanı'na sarılanlar bizi ilgilendiriyordu. Çünkü onlarla farklı bazı birlikteliğimiz vardı, bunlar da kendilerini orada ele vermiş oldu."

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2014, 02:27
YORUM EKLE