Erdoğan: TEOG sınavının kaldırılmasının önünde bir engel yok

Erdoğan, ABD'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı

Erdoğan: TEOG sınavının kaldırılmasının önünde bir engel yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının kalkmasının önünde bir engel olmadığını belirterek “Liseler kendi sınavlarını yapar” dedi.

Erdoğan, geçen günlerde katıldığı bir televizyon programında TEOG sistemine karşı olduğunu ve kaldırılması gerektiğini söylemişti. Cumhurbaşkanı, dün de İstanbul’da Başbakan Binali Yıldırım’la görüşmesinde bu konuyu gündemine almıştı.

Erdoğan’a ABD ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında TEOG soruldu.

“Dün sayın başbakanla bu konuyu etraflıca görüştük ve uygulamaya girmesi konusunda herhangi bir mani yok” diyen Erdoğan, bunun çok basit olduğunu, başbakanla ilgili bakanın hemen adım atmasının mümkün olduğunu söyledi.

Erdoğan şöyle devam etti: “Sayın başbakanla dün mutabakatımız da oluştu. Temenni ediyorum ki hemen, süratle bunu ülke gündeminden çıkarmak, düşürmek bütün aileleri, yavrularımızı rahatlatacaktır. Bizim bir defa bu konuyu gündemimizden çıkarırken çocuklarımızın daha çok okul derslerine yönelmelerinin önünü açmamız ve yarışı okullarında yapmasını sağlamamız çok daha isabetli olacaktır. Bütün mesele, orta kısımları bitirdikten sonra liseye geçerken tercihlerinde ne yapacakları konusu, okullarda atılacak adımlardır.”

"LİSELER KENDİ SINAVLARINI YAPAR" 

Erdoğan, TEOG’un kalkması durumunda alternatifi de anlattı:“Gidecekleri liselere yönelik, gidecekleri liselerde yapılacak hazırlıklarla atılacak adımlardır. Ve bu liseler, özellikle Milli Eğitim’in kontrolü altında yapılacak imtihanlarla, bir fen lisesine mi gidecek, düz liseden anadolu lisesine mi gidecek, bu liseler kendi imtihanları kendi yapar. Ve bu sorular MEB tarafından hazırlanır. Ama o sınavlar yapılırken MEB’in kontrolü altında yapılır. Çocuklarımız TEOG denen, ciddi manada sıkıştıran ve paraların akıtıldığı bu süreçten inşallah çocuklarımızı kurtarırız diyorum.”


 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2017, 22:04
YORUM EKLE