Erdoğan: Suriye Kürtlerini PYD'ye terk etmeyiz

Erdoğan, Irak’a ve Suriye’ye ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Erdoğan: Suriye Kürtlerini PYD'ye terk etmeyiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Irak’a ve Suriye’de askeri harekat mesajı veren Erdoğan “Suriye’de Arapların güvenliği ve huzurunu, Kürtlerin sorununu kendi meselemiz olarak görüyoruz. Sincar aynı şekilde orası da güvenli hale gelecek orası için de gerekli işlemler yapılıyor” dedi.

Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘Engelli Vatandaşların ve Devlet Korumasından Yararlanmış Gençlerin Kamu Kurumlarına Yerleştirilmesi Töreni’nde yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

Geçmişte ciddi şikayet kaynağı olan engelli raporları konusunu da çözdük. 23 bin engelli bireye yatılı bakım hizmeti sunuluyor. Biz engelli evlatlarımızı cennet çocukları olarak görüyoruz. Devlet korumasından yararlanan çocuklarımıza en iyi bakımı ailelerinin yapacağına inanıyoruz. 122 bin evladımızın bakımı için ailelere 826 lira maddi destek veriyoruz. Toplamda 143 bin evladımızın devlet korumasında büyümesini ve hayata atılmasını sağlıyoruz.

‘BİZ SURİYE’DE NEDEN VARIZ?’

Bugün Suriye’de yaşanan zulmün tek nedeni; halkın paramparça edilmiş olmasıdır. Aynı durum, Irak ve Yemen için de geçerlidir. Libya, Somali ve diğer kan ağlayan coğrafyalar için geçerlidir.

Sebebini kendi içimizde aramadıkça bu manzarayı değiştiremeyiz. Biz Suriye’de neden varız? Arap kardeşlerimizin Kürt kardeşlerimizin özgürlüklerini iade için. Suriye Araplarını DEAŞ’ın eline bırakmadığımız gibi Suriye Kürtlerini de PKK/PYD zulmüne terk etmeyeceğiz.

Ülkemizde hayatlarını sürdüren 4 milyon Suriyeli’ye baktığımızda bu çeşitliliği görebiliriz. Bugüne kadar 300 bine yakın Suriyeli evine döndü. Sadece Türkiye’nin güvenli hale getirdiği bölgeye gitti. Sincar da aynı şekilde güvenli hale gelecek. Suriye’de mesele Arap, Kürt, Türkmen meselesi değil özgürlük meselesidir.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 19:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adallet
Adallet - 2 yıl Önce

Zalimlerde yok olur secim ugruna doktugun kanlarda bogulacaksin bebek kaniyla beslenen vanpir bozuntuzu

SIRADAKİ HABER