Erdoğan: Rusya Suriye'yle niye bu kadar ilgileniyor, Suriye'ye sınırları da yok ki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞİD karşıtı koalisyonda yer alan ABD ve Avrupa devletlerinin Suriye'ye olmayan sınırını es geçti, Rusya'nın Suriye'yle olan sınırına takıldı

Erdoğan: Rusya Suriye'yle niye bu kadar ilgileniyor, Suriye'ye sınırları da yok ki

Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonlarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Rusya’nın Suriye’ye bir sınırı yok. Rusya Suriye’yle niye bu kadar ilgileniyor?” sorusu ile eleştirdi. Erdoğan’ın bu ifadesi ise başta ABD ve Fransa olmak üzere Suriye’yle sınırı olmamasına karşın ülkedeki iç savaşa müdahil olan ülkeleri akla getirdi.

Hürriyet’in aktardığı habere göre El Cezire Arapça’ya Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarını değerlendiren Erdoğan şunları söyledi:

RUSYA, IŞİD'E DEĞİL, 'ILIMLI MUHALİFLERE' KARŞI MÜCADELE İÇİNDEYMİŞ

“Dün yaptıkları operasyonlarla bugün devam eden operasyonlarda 65 kişinin öldüğünün haberini aldık. Nerede? Hama, Humus ve Halep taraflarında. Şimdi bu çok manidardır. Çünkü Rusya DAEŞ’e karşı burada bir mücadele vereceğini bizim Büyükelçiliğimize gönderdiği yazıda ifade ediyor. Ama DAEŞ’e karşı değil tam manasıyla rejime karşı direnen ılımlı muhalefete karşı bunu yaptı ve sivil insanlar öldürüldü, sivil insanların öldürülmesini de görmemezlikten geliyorlar…”

"RUSYA SURİYE'YLE NİYE BU KADAR İLGİLENİYOR, BUNU ANLAMAK İSTİYORUM"

Hava saldırıları ve can kayıplarına ilişkin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşeceğine kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Madem ki iki dost ülkeyiz, bu konuda attıkları adımı, yaptıklarını tekrar gözden geçirmelerini isteyeceğim. Çünkü bölgede ıstırabı olan, bu derdi çeken biziz. Rusya’nın Suriye’ye bir sınırı yok. Ama benim 911 kilometre sınırım var. Olanlardan da rahatsızım. Şu anda iki milyon insanı misafir ediyor. Rusya’ya gitmedi bunlar. İki milyon insana biz bakıyoruz, Rusya bakmıyor. Rusya Suriye’yle niye bu kadar ilgileniyor, bunu anlamak istiyorum.”

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2015, 09:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 3 yıl Önce

Rusya işidi bombaladı tayip rahatsız oldu neden acaba..?

dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

abd niye yavastan aliyo bilmem ama artik rojava devleti taninsin rusya dosdogru gitmistir kivirmaz

Orhan Şahbaz
Orhan Şahbaz - 3 yıl Önce

Abd'nin varmı

ali kemal
ali kemal - 3 yıl Önce

İsine gelmiyor.

Mert
Mert - 3 yıl Önce

Sen önce kendi ülkendeki insanlarla ilgilen boş ver rabia yı boş ver süriyeyi herkes senin işiti destekledigini biliyor

Mess
Mess - 3 yıl Önce

Aynı tepkiyi ABD ye gosterseydiniz ya.onun da suriye ile sınırı yok