Erdoğan: Menbiç'deki saldırı ABD'nin çekilme kararını etkileyebilir

Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç ile ortak basın toplantısı düzenledi

Erdoğan: Menbiç'deki saldırı ABD'nin çekilme kararını etkileyebilir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Menbiç'deki patlamayı değerlendiren Erdoğan,  "ABD'nin çekilme kararını etkileme anlamına gelebilir. Bize gelen bilgi 5'i ABD askeri 20 ölü var" sözleriyle değerlendirdi.

Erdoğan'ın konuşmalarından satırbaşları:

"Avrupa Brexit konusunda hassas bir dönemden geçiyor, biz de yakından takip ediyoruz."

"Brexit ihtimali karşısında Birleşik Krallık ile ticari, ekonomik ilişkilerimizin etkilenmemesi için görüşmelerimiz sürüyor."

"(İngiltere'de Brexit süreci) Vatandaşlarımızın Türkiye-Avrupa Birliği ortaklık hukukundan kaynaklanan haklarını koruyacak önlemlerin alınması için de muhataplarımızla temas halindeyiz"

"Ticaret hacmimiz için 1 milyar dolar hedefimiz var. 2019'da bu hedefe daha fazla yaklaşırız."

"Dayton Anlaşması'nın gözden geçirilmesi şart. Bu haliyle Bosna Hersek'in geleceğine yönelik çözüm üretmediği geçen sürede ortaya çıkmıştır.

SURİYE GÜNDEMİ

"Trump ile görüşmede YPG'ye verilen silahların teslimi gündeme gelmedi. Trump ile ağırlıklı olarak bölgeden Amerika askerlerinin çekilmesi ve bu çekilme sırasında neler yapabiliriz bunu konuştuk. 20 mil güvenli bölge konusunun üzerinde hassasiyetle durduk. Bu konuda da Türkiye olarak biz güvenli bölge ile ilgili üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazır olduğumuzu belirttik. Bütün mesele Suriye'nin bütünlüğünü korumaktır."

"Türkiye’nin Kürtlere karşı farklı bir uygulama içersinde olduğu iddiaları var bu uydurma bir haberdir"

Erdoğan, Menbic'deki patlamayı "ABD'nin çekilme kararını etkileme anlamına gelebilir. Bize gelen bilgi 5'i ABD askeri 20 ölü var" sözleriyle değerlendirdi.

Erdoğan ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Erdoğan, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Bugün ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştiren Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç ile Türkiye-Hırvatistan ilişkilerini tüm boyutlarıyla değerlendirdik." ifadesini kullandı.

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2019, 13:35

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER