Erdoğan: Kobani'nin de kontrolümüz altına girmesi lazım

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan: Kobani'nin de kontrolümüz altına girmesi lazım

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'ye yönelik askeri operasyonla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Tel Abyad ve Rasulayn arasındaki bölgenin kontrol altında olduğunu belirten Erdoğan, "Münbiç'ten de YPG'yi temizleme sözünü aldık. Bu yeter mi? Yetmez. Kobani'nin de terörden arındılıp kontrolümüz altına girmesi lazım" dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenlenen grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Sözlerinin başında Türkiye'nin 17 yıllık mücadelenin sonunda küresel düzeyde oyun kuran bir ülke haline geldiğini, 3-5 milyar dolarlık manipülasyonla ekonominin çökertildiği günlerin geride kaldığını ifade eden Erdoğan, devamında "Artık her alanda kendi iradesini ortaya koyabilen bir Türkiye var. Türkiye 360 derece görüş açısına sahip bir ülke haline geldi. Milletle beraber hareket etmeyi prensip edinen anlayışın hakim olması halinde Türkiye'nin neler yapabileceğini tüm dünyaya gösterdik" dedi.

Erdoğan'ın Kobani ile ilgili konuşması şöyle: 

Son BM Genel Kurulu'nda plan, projelerimizi ilettim. Hepsi çok güzel ama desteğe gelince hiçbirinde ses yok. Bunlar mağdur ve mazlumun yanında değiller. Asla böyle bir adım atma niyetleri de yok. Bunlar sadece öldürmeyi bilirler. Sadece silah satmayı bilirler. Bizim B, C planımız da var. Vakti zamanı gelince onu yapacağız. Petrol deyince yürürler, geri durmazlar. Bunlar için petrolün bir damlası binlerce insanın kanına değer. Kahraman askerlerimiz ve SMO'lu Suriyeli kardeşlerimiz birkaç saat içinde o 30 km.'lik derinliğe indirler. Şu anda Barış Pınarı Harekatı bölgesinde 4 bin 219 kilometrekareyi temizlemiş durumdayız. Tel Abyad ve Rasulayn arası kontrol arasında. Münbiç'ten de YPG'yi temizleme sözünü aldık. Silahlı kuvvetlerimiz bunun takibinde. Bu yeter mi? Yetmez. Tel Rifat ve batısında, eski adı Ayn el Arap olan Kobani, buranın da teröristlerden de boşaltılması kontrolümüz altına girmesi lazım.

Buraya biz mi gireceğiz? Buraya Suriyeli kardeşlerimiz gelecek. Biz bu adımları bunun için atıyoruz. İdlib'de benzer şeyler olmadı mı? 4 milyonun yaşadığı bir şehir. 300-400 bin kişi bizim sınırımıza yürüdü. 4 milyon gibi bizim sınırlarımızdan içeri girdiği zaman bu 4 milyonun üzerine çıkacak. Biz buna rağmen gerekli müdahaleleleri yaptık ve önünü kestik. Şimdi kontrolü devam ettiriyoruz. Rusya ile birlikte devriye çalışmasına başlayacağız. Bununla birlikte sınırımızdan güneye doğru devriye çalışmasını sürüdüreceğiz. 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2019, 14:49

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
YORUMLAR
Halk
Halk - 1 yıl Önce

Şerefsiz adam kendisi İşid olduğunu zaten saklamıyor işidin vasiyetini yerine getirecekmiş Bütün kürdlerin duşmanıdır iyi kürd kötü kürd söyleminden faydalanarak mamalanıyor halbuki insanlık duşmanıdır

Ter
Ter - 1 yıl Önce

Bağdadi hemen turkiye sınırına yerleşmiş. Belli ki Erdoğan besliyordu bagdadiyi. Nasıl olsa dinkardesler

SIRADAKİ HABER