Erdoğan: İstanbul adayı konusunda sabırlı olacağız

Erdoğan Ankara'ya dönüşünde açıklamalarda bulundu

Erdoğan: İstanbul adayı konusunda sabırlı olacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimlerde ittifak görüşmelerine ilişkin, "Sayın Bahçeli ile muhakkak bir araya gelmemiz, Cumhur İttifakı'nı diri tutmamız gerekiyor" ifadesini kullandı. "Önemli sayıda ilçe belediye başkanlıklarının değişmesi söz konusu" diyen Erdoğan, İstanbul adayıyla ilgili soruya "Sabırlı olacağız" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arjantin'deki G20 Liderler Zirvesi'nin ardından gerçekleştirdiği Paraguay ve Venezüella ziyaretlerini tamamlayarak özel uçak 'TC-TRK' ile Ankara'ya döndü.

Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "İstanbul adayı Binali Yıldırım mı?" sorusuna "İstanbul benim aşkım olan bir il. Doğduğum, büyüdüğüm, belediye başkanlığı yaptığım, milletvekili seçildiğim bir il. İstanbul için sabırlı olacağız" diye konuştu.
Erdoğan, ikinci 100 günlük eylem programının hazırlandığını, çalışmalar bittiğinde bunun ilan edileceğini söyledi.

Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli ile yerel seçimlerde ittifak görüşmelerine ilişkin şunları söyledi:

"MHP bir ismini belirledi, ben de bir isim belirledim. Sadir Bey ve Mehmet Bey çalışmaları yürütüyorlar. Onlar çalışmaları hazırladıkça bizimle de paylaşacaklar ve bizimle paylaştıktan sonra biz iki lider olarak büyükşehirlerde herhangi bir sıkıntıya fırsat vermeden kararımızı, tarihleri, her şeyi açıklayacağız. Bu süreçte Sayın Bahçeli ile bir araya gelmemiz vazgeçilmezdir, muhakkak bir araya gelmemiz gerekir. Bazıları rahat durmaz, onlara bu fırsatı vermemek için Cumhur İttifakı'nı çok sağlam, diri tutmamız gerekiyor."

'İSTANBUL BENİM AŞKIM, SABIRLI OLACAĞIZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul adayıyla ilgili soruya da şu yanıtı verdi:

"Aday tespitleri konusunda hassasiyetimizi koruyoruz. Bununla ilgili arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Ankara'da bütçe görüşmeleri var. Süreci 10'u ile 22'si arasında Meclis Başkanı yürütecektir. İstanbul benim aşkım olan bir il, yapacağımız çalışmayı çok önemsiyoruz. Önemli sayıda ilçe belediye başkanlıklarının değişmesi söz konusu. İstanbul'la ilgili sabırlı olacağız. Nihai kararımızı, önce tabanı şöyle yoluna koyduktan sonra vereceğiz."

Erdoğan, çalışma bittiği anda ikinci 100 günlük programın kamuoyuyla paylaşılacağını belirterek, "Bu çalışmaları Başkan Yardımcım Fuat Bey bizzat koordine ediyor ve çalışma bittiği anda ilanını yapacağız. İkinci 100 günlük programımızı da inşallah tüm halkımızla paylaşacağız" dedi.

'MADURO'NUN YERE DÜŞEN TÜRK BAYRAĞINI ALMASI UNUTULMAZ BİR NEZAKET'

Arjantin'deki G20 Zirvesi ve Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile yaptığı görüşmeyi aktaran Erdoğan, şunları söyledi:

G20 zirvesinde terörle mücadeleye verdiğimiz önemi tekrarladık. Zirvede ikili görüşmeler gerçekleştirdim. Zirveye katılımın ardından geniş katılımlı heyetle birlikte Paraguay ve Venezüella'ya geçtim. Cumhurbaşkanı seviyesinde iki ülkeye Türkiye'nin ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmiş olduk. İkili ilişkilerin durumunu ele aldığımız Paraguay'ın önemli bir dost olduğunu gördüm. Paraguay Türkiye'de büyükelçiliğini açacak.

Ziyaretin ikinci ayağında Venezüella'da temaslarda bulundum. Maduro ile ikili ilişkileri ayrıntılı ele aldık. Venezüella'yla işbirliğini geliştirmek amacıyla 9 belgenin imzasına şahit olduk. Venezüellalı askerlerin ve çocukların İstiklal Marşımızı okumaları manidardır. Çocuklardan birinin bayrağını yere düşürmesi üzerine Sayın Maduro'nun bayrağı yerden alıp çocuğa vermesi de unutulmaz bir nezakettir. Yaptığımız görüşmelerin olumlu etkilerini önümüzdeki dönemde daha net bir şekilde göreceğimize inanıyorum.

Açılım politikamızda önemli yer tutan Latin Amerika ve Karayipler Bölgeleri ile ilişkilerimizi geliştireceğiz.

G20'de Cemal Kaşıkçı konusu çok gündeme geldi. İşin başından şu ana kadar gelinen noktayı uluslararası medyaya ifade etme fırsatım oldu. Terörle mücadeleyi orada paylaşma imkanımız oldu.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 22:55

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER