Erdoğan islam ülkelerini 'bağış' yapmaya zorladı

Erdoğan İslam Konferası’nda üye ülkeleri İİT’ye bağış yapmaya çağırdı

Erdoğan islam ülkelerini 'bağış' yapmaya zorladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İslam Konferansı’nda 20 ülkenin aidatlarının düzenli ödediğini açıklayarak "Diğer ülkeler aidat ödemelerinde sıkıntısı var. Genel Sekreterliğe ödenmesi gereken rakam 160 milyon dolar. Bu rakamın ödenmemesi durumunda ne denli aktif olabilirsiniz?" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliği yaptığı İslam Konferansı’na bağış krizi damga vurdu.

Rota Haber’in aktardığına göre, zirvenin ev sahipliğini yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uluslararası toplantıda üye ülkeleri İİT’ye bağış yapmaya çağırdı. Türkiye’nin yaptığı bağış miktarını da canlı yayında açıkladı.

Erdoğan, ardından “bağışlarını açıklayacak ülkelerin temsilcileri ellerini kaldırıp, mikrofona bağış miktarını söylesin” dedi. Erdoğan’ın bu önerisine ilk karşı çıkan Suudi Arabistan oldu ve onu diğer ülkeler de izledi.

ARABİSTAN: UYGUN OLMAZ

İlk elini kaldıran Suudi Arabistan Maliye Bakanı oldu. Suudi Bakan, “biz bağışlarımızı ikili düzeyde doğrudan İİT’ye yaparız” diyerek, açıktan rakam söylemenin “uygun olmayacağı” mesajını verdi.

Ancak Erdoğan, ortaya attığı sistemde ısrar etti. Bunun üzerine, önce Endonezya, ardından da Kuveyt temsilcileri de söz alarak, Erdoğan’ın yönteminin uygun olmayacağını yine diplomatik bir dille açıkladılar. Endonezya ve Kuveyt temsilcileri de, “yapılacak bağışları canlı yayında açıklamak yerine, ikili düzeyde İİT’ye ileteceklerini” söylediler.

Diplomatik bir dille, art arda gelen uyarılar üzerine, Erdoğan “açıktan bağış açıklama” yönteminden vazgeçmek durumunda kaldı. Ancak durumdan duyduğu rahatsızlığı da ortaya koyan Erdoğan, “Görünen o ki, burada bağışlarını açıklamak isteyen ülke yok. Bizim inancımızda nafile olan ibadetler gizlidir. Farz olan açıktır. Ki diğerlerini de teşvik etsin” dedi.

ÖDEYENLER

Afganistan

Cezayir

Azerbaycan

Bahreyn

Bangladeş

Brunei Daruselam

Mısır

Endonezya

Irak

Kazakistan

Kuveyt

Malezya

Fas

Mozambik

Katar

Umman

Suudi Arabistan

Tunus

Türkiye

Birleşik Arap ermilikleri

ÖDEMEYENLER:

Arnavutluk

Benin

Burkina-Faso,

Cibuti,

Çad,

Fildişi Sahili,

Filistin,

Gabon,

Gambiya,

Gine,

Gine Bissau,

Guyana,

İran,

Kamerun,

Kırgızistan,

Komorlar,

Libya,

Lübnan,

Maldivler,

Mali,

Moritanya,

Nijer,

Nijerya,

Özbekistan,

Pakistan,

Senegal,

Sierra Leone,

Somali,

Sudan,

Surinam,

Tacikistan,

Togo,

Türkmenistan,

Uganda,

Ürdün,

Yemen,

Suriye (Üyeliği 14-15 Ağustos tarihlerinde düzenlenen IV. Olağanüstü İTT Zirvesi’nde askıya alınmıştı)

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 17:07
YORUM EKLE