'Erdoğan'ın manifestosuna uymayan belediye başkanları görevden alınacak'

Kulis haberine göre Erdoğan’ın seçimlerden önce açıklayacağı manifestoya uymayanlar, seçim tarihi beklenmeden görevden alınacak

'Erdoğan'ın manifestosuna uymayan belediye başkanları görevden alınacak'

AK Parti'nin son seçimlerden önce başta Ankara ve İstanbul olmak üzere çok sayıda belediye başkanının görevden alınması olayını bir ‘manifesto’yla sürekli hale getireceği ileri sürüldü. Buna göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlerden önce açıklayacağı manifestoya uymayanlar, seçim tarihi beklenmeden görevden alınacaklar.

2017 yılında birçok belediye başkanı, Erdoğan'ın metal yorgunluğu eleştirileri sonrası görevlerini bırakma kararı almıştı. O dönem istifa edenler arasında, eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB)  Başkanı Kadir Topbaş ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de vardı.
Bu uygulama, o dönem seçmen iradesine aykırı bulunarak eleştirilmişti.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre AK Parti, 2019'daki yerel seçimlerden önce belediye başkanlarının uyması gereken ‘ana kurallar'ı açıklayacak. Bu kurallara ‘Yerel Seçim Manifestosu' denilecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağı bu manifesto, bir anlamda belediye başkanlarının taahhütü olacak. Bu metinde yazılanlara uymayanlar yeni seçim beklenmeden gidecekler.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 08:40

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER