Erdoğan: Evet idamı savunuyorum

Erdoğan, Konya'da STK temsilcilerine yaptığı konuşmada idamı savunduğunu ifade etti

Erdoğan: Evet idamı savunuyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başika ile ilgili, "Irak ile yaşanan Başika Kusura bakma buradan çıkmam. Türkiye gel dediğinde gelen, git dediğinde giden bir ülke değildir" ifadelerini kullandı. Erdoğan, Batı ülkelerinin kendisine yönelik "İdamı savunuyoruz" sözlerine "Evet savunuyorum" şeklinde yanıt verdi. 

Konya'da STK temsilcilerine yaptığı konuşmasının bir bölümü şöyle: 

“KUSURA BAKMA”

Son Cerablus olayında Musullu kardeşlerimiz şunu söyledi; 'Biz birkaç ay öncesine kadar umutsuzduk, ama umudumuz arttı' demeye başladılar. Biz artık umudumuzu Türkiye'nin Irak'ta atacağı adımlara bağladık diyorlar. Cidd manada bir tehdidin altındalar. Burada tehdit olarak DEAŞ var. Şu anda Başika'daki Türkler birilerini rahatsız ediyor. Irak'ın merkezi yönetimini rahatsız ediyor.

Ahmet bey Başbakan'ken, şimdiki Başbakan ile aynı masaya oturup mesaj vermişlerdi. Bizden yardım isteyen bunlardı. Şimdi buradan çıkmalı diyor. Kusura bakma. Türk Silahlı Kuvvetleri istediğin zaman gel diyen, istediğin zaman çık dediğinde çıkacak bir ülke değil.
 
“EVET İDAMI SAVUNUYORUM DEDİM”

"15 Temmuz bu ülkeyi lekeye dönüştürmeyi hedefleyen işgal hareketidir. Hak ettikleri cezayı çekecekler. Yasin Börü'nün annesi ile konuştum. Yasin'imin kanı yerde kalmayacak değil mi dedi. Ben ne yapacağım? Millet idam dediği zaman, ben de idamın yanındayım dediğimde bazıları karşımıza çıkıyor.

Siz idamı savunuyorsunuz diyor. Evet savunuyorum dedim. Çünkü devlet olarak benim idamı affetme yetkim yok. O yetki o şehit edilenlerin kendi ailelerine aittir. Biz devlete karşı işlenen suçları affederiz ama onu affedemeyiz.

Parlamento kararını verir, o karara uymaya mecburuz. Benim önüme de geldi mi ben bunu onaylarım dedim. Ben Yasin'in annesinin de, 41 şehidimizin tüm yakınlarının yakarışlarının altından kalkamam. Bu terazi bu kadar sikleti çekmez"

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2016, 13:40
YORUM EKLE