Erdoğan: Demirtaş tehdit mi ediyor? Hemen 'iç güvenlik' paketini çıkarın

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Davutoğluna 'Şeffaflık Paketi' tepkisi ve nota

Erdoğan: Demirtaş tehdit mi ediyor? Hemen 'iç güvenlik' paketini çıkarın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı ‘Şefafflık Paketi’nin gündeme getirilmesini 'doğru bulmadığını' ifade etti. İç Güvenlik Paketi'nin bir an önce yasalaşması gerektiğini belirten Erdoğan, ''‘Biz barajı aşamazsak sonrasını devlet düşünsün’ ne demek? Tehdit mi ediyor?'' diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda AK Partili kadın milletvekillerini ağırlayan Erdoğan, önceki gece de Ak Parti grup başkanvekilleri ve yönetim kurulu üyelerine yemek verdi. Yemeğe gelenler önce Saray’ı gezdi, ardından da akşam yemeğinde ağırlandı. Grup yönetimi, Erdoğan’a vazo hediye ederken, Erdoğan da eski çalışma arkadaşlarına kravat ve fular hediye etti.

Erdoğan'ın, 'Ak Saray'da, AKP grup başkan vekilleri ve yönetim kurulu üyelerine verdiği yemekte, konuya ilişkin olarak yaptığı konuşmadan öne çıkan başlıklar şöyle:

İSTİŞARE YETERLİ DEĞİL

“Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık arasında, istişare ve danışma mekanizması yeterince işletilemiyor. Bir konu dışında bu mekanizma pek kullanılmadı. İstişare ve uyum olabilmesi için başkanlık sistemine ihtiyaç var.

ŞİMDİ SIRASI DEĞİLDİ

"Şeffaflık konusunda açıklanan pakette yer alan düzenlemelerin bir kısmını, 2010 yılında yayınladığımız Başbakanlık genelgesiyle zaten hayata geçirdik. Diğer konular gündeme getirilirken çok dikkatli olunmalı. Böyle bir düzenlemenin zamanlaması ve içeriği çok önemli. Seçim öncesinde doğru gelmiyor. Burada asıl sorun, kayıtdışı ekonomi. Bunu kayıt altına almayı başardığınızda diğerleri arkasından gelir.

MAL BİLDİRİMİ UYARISI

"Örneğin inşaat sektörü çok önemli. Ekonominin lokomotifi inşaat sektörüdür. Sert kararlar alırsanız, ekonomiyi olumsuz etkiler. Mal bildiriminde de çok dikkatli olunmalı. Böyle giderse görev alacak il ve ilçe başkanı bulamazsınız. Bu konularda ekonomiyi dikkate alarak karar verilmeli.

'İÇ GÜVENLİK PAKETİ'Nİ HEMEN ÇIKARIN

"İç Güvenlik Paketi çok önemli, onun bir an önce yasalaştırılması gerekir. Selahattin Demirtaş’ın açıklamaları son derece sakıncalı. ‘Biz barajı aşamazsak sonrasını devlet düşünsün’ ne demek? Tehdit mi ediyor?

MUHAFIZ ALAYI İSTEDİ

"16 eski Türk devleti sembolleri konusunda öneri muhafız alayından geldi, ben de kabul ettim.

MGK BİLE ÖNCEDEN BELLİ OLMUYOR

"Bakanlar Kurulu’na pazartesi günü başkanlık edeceğim. Bir daha ne zaman olur, onu sekretarya konuşur. MGK toplantısında bile bir sonraki toplantıya sonradan karar veriliyor.”

ERDOĞAN'IN TEPKİ VERDİĞİ 'ŞEFFAFLIK PAKETİ'NDE NE VAR?

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun geçtiğimiz günlerde açıkladığı "Kamuda Şeffaflık Paketi"ndeki bazı maddeler şöyleydi:

* Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin il başkanlarının bile TBMM'ye mal bildiriminde bulunması zorunluluğu,

* Mal bildiriminin yenilenme süresinin 5 yıldan 2 yıla inmesi,

* İmar planlarında oluşan değer artışlarından doğacak olan rantın belediyelere ve bakanlıklara kentsel dönüşümde kullanmaları için aktarılması,

* Amiriyle ilgili ihbarda bulunan kamu görevlilerinin geçici olarak başka birimlerde görevlendirilmesi,

* İhbarda bulunan kamu görevlisinin amiri onunla ilgili değerlendirme yapamaması

* Tarihi kültürel varlıkların korunması.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2015, 10:06
YORUM EKLE