Erdoğan'dan valilere 'tavsiye': Memurları açığa alma noktasında bir yarışa girmeyin

Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe’de valilerle bir araya geldi

Erdoğan'dan valilere 'tavsiye': Memurları açığa alma noktasında bir yarışa girmeyin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kamudaki açığa almalara ilişkin valilere, "Benim tavsiyem şu, sizlerden memurları açığa alma noktasında bir yarışa girmenizi istemiyorum sadece adil davranmanızı istiyorum.

"Çünkü bizim değerlerimizde zulüm yoktur, adil davranalım, zulmedenleri yerinden alalım" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan valilerle bir araya geldi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Valilik bir icraat makamıdır. Hiçbir mazeretin başarılı bir icraatın yerini tutmayacağı makamların başında gelir. Sizlere devleti teslim ediyoruz ama klasik devlet memuru anlayışıyla çalışamazsınız. Millete hizmetin saati sınırı olmaz. Biz 14 yıldır Türkiye'yi kısır döngüden çıkarıp takip eden değil edilen ülke konumuna getirmek istiyoruz. Türkiye her dönemde olduğu gibi bugün de pek çok sorunla baş etmek zorunda olan bir ülkedir. Bugün iki önemli husus ile uğraşıyoruz, birisi terör diğeri sınır güvenliği.

Suriye kriziyle birlikte dinimizi istismar ederek kendine alan açmaya çalışan DAEŞ belasıyla karşılaştık. Fetullahçı terör örgütünün kanlı yüzüyle muhatap olduk. Diğer devletleri iyi terörist kötü terörist yoktur diye ikaz ediyoruz ya... Ülkemizde de aynı anlayışla hareket etmemiz gerekiyor. Hepsinin de kökünü kazıyana kadar azimle kararlılıkla yolumuz devam edeceğiz.

Belediye başkanlığımdan bu yana tanıdığım bu örgüt bizlere ihanet etmiştir. Bölücü terör örgütünün başı burada teslim edilirken o da Pensilvanya'ya gitmiştir. 15 Temmuz darbe girişimi Türkiye için 1980'den daha önemli bir dönüm noktasıdır. Diğer darbelerde ne olduğunu bildiği için halkımız savunma mekanizmalarını harekete geçirmiştir.

FETÖ milletin kanına girmiş, inancı istismar ederek her tarafa yayılmıştır. FETÖ en başından beri tüm gücünü devleti ele geçirme stratejisi üzerine kurmuştur. 15 Temmuz'a karışan subayların 80'li, 90'lı yıllarda TSK'ya sızdıklarını görüyoruz. 30 yıl boyunca çok kişilikli bir hayat süren, takiye yapan münafıkça davranan insanların haliyeti ruhiyesi iyi değildir.

17-25 Aralık'ta biz bu yapının karanlık yüzünü gördük ama anlaşılan o ki kimseye meramımızı anlatamadık. Biz terör örgütü dedikçe 'terör örgütü silahlı olur' dediler. Pek çok kişiye bu gerçeği anlatamadığımızı biliyorum. 15 Temmuz'da ortaya çıkarak kan döküp can aldılar. Bizim yıllarca söylediğimiz gerçeği kendi elleriyle tescil ettiler. Milletimiz 15 Temmuz'da devletten çok daha hızlı bu kanlı ihanet şebekesinin karşısına çıktı. Teşkilat şemasına baktığımızda hedef sadece Türkiye değil, orada kaainatın imamı olarak geçiyor.

Dün Bakanlar Kurulu toplantısında söyledim; dünyada bizim bilgimiz dışında nerede Türk-Türkiye unvanı varsa yasaklanmalı. Her ülkede meslek gruplarının imamları var. Darbe düzeninden 40 gün geçmeden Suriye'de uzun süredir planladığımız Cerablus operasyonunu yaptık ayrıca PKK terör örgütüne tarihin en büyük operasyonlarını yaptık.

Bazıları bu kadar cephede bu yapılmaz dediler. Niye cepheyi geliştiriyoruz diyenler oldu. Şuna inanalım cephelerin genişlemesi ya da daralması iman meselesidir. Millet ben varım diyorsa bu cephelerin hepsi çok küçüktür. (Fırat Kalkanı Harekatı) Neymiş efendim 'Uluslararası hukukta o ülkenin hükümeti sizi çağırmazsa oraya giremezsiniz' diyenler oldu.

Kusura bakmasınlar. Biz asıl o ülkenin sahipleri olan halkın davetine icabet ediyoruz. Zaten o ülkenin yönetimi zalim. 600 bin insanı öldüren bir katilden mi izin alacağız. Bizim planımız Türkiye’nin sınırlarına güven altına alma planıdır. Sınırlarımız terör koridoru olmaktan çıkartıp barış koridoru haline getirmektir. Suriye’nin topraklarında gözümüzü yok.

Türkiye'nin Suriye operasyonlarının hiç unutulmayan ve hesap edilmeyen bir şekilde hızlı ve başarılı yürümesi, dünya kamuoyunun bölgeye bakışını da değiştirdi. Bundan sonra bölgede Türkiye'nin içinde olmadığı, Türkiye'nin rızasının alınmadığı hiçbir senaryonun devreye sokulması mümkün değildir. Teröre mücadelede verdiğimiz şehitlerin hepsi içimizde yaradır. Ancak şunu da biliyoruz ki bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır.

Gerek FETÖ gerekse PKK terör örgütüyle mücadelenin önemli bir boyutunu da bunların kamu görevlileri içindeki uzantılarının tasfiyesi oluşturuyor. FETÖ konusunda ilan ettiğimiz olağanüstü hal çerçevesinde süratle birtakım adımlar attık, atmaya devam ediyoruz. Aynı süreci PKK terör örgütünün kamu kuruluşları içindeki destekçileriyle ilgili de yürütmeye başladık.

Sizlerden ricam, bulunduğunuz illerde bu konuda kararlı ve dikkatli çalışmalar yapmanızdır. Benim tavsiyem şu, sizlerden memurları açığa alma noktasında bir yarışa girmenizi istemiyorum sadece adil davranmanızı istiyorum. Çünkü bizim değerlerimizde zulüm yoktur, adil davranalım, zulmedenleri yerinden alalım."

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2016, 08:26

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER