Erdoğan'dan IKBY'ye: Ağırlaştırılarak atılacak adımlar var

Erdoğan, Ruhani ile ortak açıklama yaptı

Erdoğan'dan IKBY'ye: Ağırlaştırılarak atılacak adımlar var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı ortak basın toplantısında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde yapılan referandumu sadece İsrail'in tanıdığını söylerken "MOSSAD'la masaya oturarak verilen karar meşru olamaz, gayrimeşrudur" dedi. Erdoğan, "Kuzey Irak'ta ağırlaştırılarak atılacak adımlar var" diye konuştu

Ruhani de "Irak ve Suriye'de toprak bütünlüğünden yanayız" ifadesini kullandı.

Erdoğan ve Ruhani'nin ikili görüşmelerin ardından 4 iş birliği anlaşması imzalandı.

Daha sonra iki cumhurbaşkanının düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan şunları ifade etti:

Aramızdaki bütün konuları kapsayan verimli görüşmeler yaptık. Bakanlarımız kendi aralarında ikili görüşmelerini gerçekleştirdi. 

Türkiye İran arasındaki son dönemlerde üst düzey ziyaretlerin artışı ilişkilerimizi olumlu istikamette bir düzeye taşıyacaktır. Finans sektörüne canlanma getirme kararı aldık.

Enerjiden turizme, her türlü alanda yoğun bir şekilde arkadaşlarımızı çalışmasını teşvik ettik. Enerji iş birliğimizi yoğunlaştırma kararlılığı var.

Ekonomik ilişkilerimizi mevcut kur baskısından kurtarmak suretiyle yerli parayla alışveriş yapma sürecini hayata geçirme kararını verdik. Merkez Bankalarımız önümüzdeki hafta bir araya gelmek suretiyle bu noktadaki anlaşmayı imzalayacaklar. Bunlarla birlikte aynı zamanda örneğin bankalarımızın İran'da şube açmaları, aynı şekilde İran bankalarının Türkiye'deki şube sürecini zenginleştirmeleri hareketlenecektir.

Irak sorunu önümüzdeki ilk madde haline geldi. 350 kilometre sınırla kuzeyde Türkiye, doğusunda İran, güneyinde merkezi yönetim, batısında Suriye Kuzey Irak yönetimi neyin referandumunu yapıyor? Kendisini İsrail'den başka tanıyan bir ülke yok. MOSSAD ile masaya oturulup verilen karar meşru olamaz, gayrimeşrudur. İran ve Türkiye olarak bu konudaki kararlılığımız bellidir. Bu referandumu kesinlikle gayri meşrudur. Kuzey Irak'ta ağırlaştırılarak atılacak adımlar var.

Suriye'de bir üçlü mekanizma var. Orada da İran, Rusya, Türkiye olarak Astana süreciyle çerçevelenen bir süreci işletiyoruz. Burada da çatışmasızlık bölgesini çok çok önemsiyoruz.

RUHANİ: GÜMRÜK KAPILARI 24 SAAT ÇALIŞACAK

Ruhani, ikili görüşmelerde çok önemli kararlar alındığını söyledi ve özetle şunları ifade etti:

İki ülke ticari milli para para birimi ile yapacak. Gümrük kapıları 24 saat çalışacak. Türk yatırımcılara gerekli destek sağlanacak.

İran, Türkiye'de yatırım yapmaya hazır. Türkiye, İran'dan daha fazla doğalgaz satın alacak. Yıllık 30 milyar dolar ticaret hacmi hedefleniyor.

Temel amacımız bölgede barış ve istikrarı hakim kılmak. Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2017, 09:18

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER