Erdoğan'dan CHP'li Tezcan'a suç duyurusu

Kalın, Bülent Tezcan hakkında yasal işlem başlatacaklarını söylemişti

Erdoğan'dan CHP'li Tezcan'a suç duyurusu

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, avukatı Hüseyin Aydın aracılığı ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunun ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Tezcan hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için "faşist diktatördür" diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan hakkında yasal yollara başvurulacağını söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, müvekkili Erdoğan adına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına 10 sayfalık suç duyurusu dilekçesi verdi.

Tezcan'ın yaptığı konuşmaya yer verilen dilekçede, 5237 sayılı Türk  Ceza Kanunu'nun 299. maddesinde düzenlenen "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçunun  işlendiği savunuldu.

Dilekçede, "Bilindiği gibi 15  Temmuz 2016 darbe girişiminden önceki zaman diliminde FETÖ öncülüğünde Sayın  Cumhurbaşkanımıza yönelik olarak diktatör algısı oluşturmak maksadıyla içeride ve  dışarıda bir kampanya başlatılmıştır. Şüphelinin mensubu olduğu parti de genel  başkan düzeyinde bu kampanyayı sahiplenmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında  diktatör algısı oluşturmak için yoğun bir çaba sarf etmiştir" denildi.

Dilekçede, şunlar  kaydedildi:

"Bu çerçevede şüpheli Bülent Tezcan'ın açıklamalarını, Sayın  Cumhurbaşkanımıza yönelik olası yeni planlamaların bir parçası olarak  değerlendirmek yerinde olacaktır. Yine belirtmek gerekir ki şüphelinin Sayın  Cumhurbaşkanımıza yönelik sarf edilen ifadeler, 15 Temmuz darbe girişiminden  sonra tahsis edilen Yenikapı ruhunun açık bir ihlali mahiyetindedir.

Geçmişte olduğu gibi bugün de Sayın Cumhurbaşkanımızın göstermiş  olduğu iyi niyetin şüpheli ve mensubu bulunduğu partide hiçbir karşılığının  bulunmadığı, aksine tüm iyi niyetli çabalara rağmen Sayın Cumhurbaşkanımıza  yönelik kötü niyetli yaklaşımların dozunu artırarak devam ettiğini tarihe not  düşmek açısından özellikle vurgulamak isteriz."

"Sonuç olarak şüpheli, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanımızı hedef alarak  yaptığı açıklamalarla Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı onur, şeref ve saygınlığını  rencide edici ifadeler kullanmış, kişiliğini, saygınlığını ve itibarını hedef  alarak atılı suçu alenen işlemiştir. Aleniyet, hakaret suçunun belirsiz sayıdaki  kimse tarafından bilinip görülebileceği şekilde işlenmesidir. Basına yönelik  yapılan açıklamayla, suça konu ifadelerin birçok kişiye ulaştığı açık olduğundan  aleniyet unsuru gerçekleşmiş olup, somut olayda suçun nitelikli hali olan ikinci  fıkrasının uygulanması gerekir."

Dilekçede, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan hakkında üzerine atılı  suçtan soruşturma yürütülerek kamu davası açılması talep edildi.

Bu arada, Türk Ceza Kanunu'nun "Cumhurbaşkanına hakaret" başlıklı 299.  maddesi şöyle:

"Cumhurbaşkanına hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis  cezası ile cezalandırılır. Verilecek ceza, suçun alenen işlenmesi halinde, altıda  biri; basın ve yayın yolu ile işlenmesi halinde, üçte biri oranında artırılır. Bu  suçtan dolayı kovuşturma yapılması, Adalet Bakanının iznine bağlıdır."

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER