Erdoğan'dan Başbakan ve kabine açıklaması

Erdoğan Başbakana ne zaman görev verileceği ile ilgili açıklama yaptı

Erdoğan'dan Başbakan ve kabine açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı televizyon programında Davutoğlu'nun istifasını verdikten hemen sonra kabinenin oluşturulacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kongre akşamı görevi vereceğim. Gelecek hafta olmadan kabineyi görmüş olacağız. Ahmet Bey, istifasını verdikten sonra yeni başkanın hemen kabineyi oluşturmasını istiyoruz." dedi.

Erdoğan, ATV ve A Haber televizyonlarının ortak yayınına katıldı.

Erdoğan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın AK Parti Genel Başkan adayı gösterilmesine ilişkin, "Görünen o ki bu olağanüstü genel kurula temayül tek adayla gitme istikametinde. O da yüzde 81-82 oranında bir bütünleşmeyi gösteriyor. Böylece pazar günü yapılacak kongreyle de genel kurul, tüm delegeler, artık oradaki adayla ilgili kararını verecektir ve pazar akşamı da artık gerek partimizin diyeceğim çünkü kurucu genel başkanı olduğum için bunu söyleyebiliyorum, genel başbakanı belli olacaktır.

“Bunun yanında da tabii aynı şekilde bundan sonraki sürece yönelik 'Başbakan kim olacak?' sorusunun cevabı da tabii o gün öyle zannediyorum ki Başbakanımız Ahmet Bey istifasını verecektir. İstifayı verdikten sonra, ben de geciktirmeyi düşünmüyorum, hemen o akşam o gece yeni başbakanı görevlendirip, süratle kabinesini oluşturma imkanını verelim istiyorum" ifadelerini kullandı.

'BUGÜN YARGILANMASAN YARIN ZATEN YARGILANACAKSIN'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifinin TBMM Genel Kurulundaki oylamasına ilişkin, "Bir taraftan diyorlar ki 'hodri meydan'. 'Hodri meydan' diyorsanız o zaman açın önünü, gitsin yargıya, hepsi yargılansın. Burada kaçmanın bir anlamı var mı, yok. Çünkü bugün yargılanmasan yarın zaten yargılanacaksın. Ne zaman? Milletvekilliği bittiği anda gene yargılanacak. Bu işten kaçış yok, şimdi yargılan, hiç olmazsa Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisinin başına dert olmayın" dedi.

'EVLERİNİ TERK EDENLER TAMİR ETMESİN, YIKALIM'

Erdoğan, bölgede yapılan operasyonlarda evlerini terk edenlere, "Evlerini terk edenlere çağrım var; evlerini tamir etmesinler. Bu yapıları biz yıkalım ve yeniden inşa edelim. Kentsel dönüşümü buralarda uygulayalım. Ondan sonra yeni evlerine gelsinler" diye seslendi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2016, 23:18
YORUM EKLE