Erdoğan'dan 24 Nisan mesajı

Ermeni Soykırımı'nın 101'inci yılında İstanbul Ermeni Patrikhanesi'nde düzenlenen ayinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gönderdiği mesaj da okundu

Erdoğan'dan 24 Nisan mesajı

24 Nisan Ermeni soykırımının 101. yılında, İstanbul’daki Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nde ayin düzenlendi.

Ayine AKP, CHP ve HDP’den siyasetçiler katıldı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da mesajı okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajını Başpiskopos Aram Ateşyan okudu.

Erdoğan’ın açıklaması şöyle:

"Birinci Dünya savaşının trajik koşullarında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini anmak için toplananları selamlıyorum. Bugünkü törenin Osmanlı Ermenilerinin yaşadıkları acıların anlaşılması ve hatıralarının yad edilmesi için en anlamlı yer olan Türkiye’de bir kez daha yapılmasından memnuniyet duyuyorum. İnsani vazifelerin ihmal edilmediği, sevincin ve acının samimiyetle paylaşılabildiği 

“Anadolu toprakları her şeyin önüne vicdan ve adalet anlayışını koyar. Tarih bilincimiz ve insanlık hukukumuz gereğince, Osmanlı Ermenilerinin hatıralarına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Türklerle Ermenilerin bin yıla uzanan ortak yaşam kültürünü hatırlatmayı sürdüreceğiz.

“Ortak tarihi ve benzer gelenekleri olan iki komsu halkı, nefret ve düşmanlık söylemleriyle birbirinden uzaklaştırmak isteyenlere ve tarihi siyasileştirenlere karşı dostluk ve barış hedefiyle çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu düşünceyle ebediyete intikal etmiş Osmanlı Ermenilerini saygıyla anıyor, hayatta olan yakınlarına taziyelerimi sunuyorum.

“Ayrıca yaşamını yitirenleri, etnik ve dini kökeni ne olursa saygıyla anıyorum. Bu ortak acıyı paylaştığımızı bir daha hatırlatmak istiyorum. Ülkemizde geçmişten bugüne katkıda bulunan tüm Ermeni vatandaşlarımıza da bu vesilesiyle teşekkür ederim."

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2016, 15:04

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER