Erdoğan da 'farkında': Meydanlarda alıştığım canlılık yok

Cumhurbaşkanı, 'AKP, seçim meydanlarında başkanlık sistemini yeterince anlatmadı' diye konuştu

Erdoğan da 'farkında': Meydanlarda alıştığım canlılık yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Show TV’de yayınlanan ‘Cumhurbaşkanı ile Gündem Özel” programına konuk oldu. Erdoğan, geçtiğimiz yıllardaki seçim ve mitingleri hatırlatarak, "Şurada 4 gün kaldı. Tabii artık biraz hareketlenme var. Ama ben yine bundan önceki geçmiş seçimlerdeki heyecanı görmüyorum," diye konuştu. Erdoğan ayrıca, başkanlık sistemi tartışmalarına da değinerek, "AKP, seçim meydanlarında başkanlık sistemini yeterince anlatmadı" diye konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

NEW YORK TİMES

“New York Times, Allah rahmet etsin Sultan Abdülhamid’e de aynı şeyi yaptı. Ondan sonra aynı şeyi Menderes’e yaptı. Aynı şeyi rahmetli Turgut Özal’a yaptı. Daha sonra bana yaptı. Ve bunu düşünün, 1896’da Sultan Abdülhamit’e yapan bu gazete, bir görevi ifa ediyor ve bunun arkasında hangi gücün olduğu belli. Bu güce, verilen talimat istikametinde hizmet ediyor. Şu anda da yaptığı bu.

“Gezi olaylarında filan da aynı görevi üstlendi, yine yürüttüler biliyorsunuz. Aynı işi BBC, CNN yaptı. Hepsi yüklendiler. Dert ne biliyor musunuz? Dert, Türkiye’yi zayıf düşürmek, Türkiye’yi bölmek, parçalamak ondan sonra yutmak. Ama bunu başaramadılar. Buna fırsat vermeyeceğiz. Bu millet, birlik, beraberlik içinde olduktan sonra, yani bir olup, iri olup diri olduktan sonra yetmez, kardeş olduktan sonra yetmez, hep birlikte Türkiye dedikten sonra affedersin bu üst aklın güdümündeki malum yapılar bu işi başaramayacaklar.

BANK ASYA

“Tabi bu sürecin en önemli ayaklarından bir tanesi. Orada meşru olmayan yollarla nasıl paralar toplandı ve nasıl böyle bir yapı, finans sektöründe ayakta tutuldu, şimdi bu ortaya çıktı. Suistimaller ortaya çıktı, BDDK nihayetinde, TMSF’nin teftiş raporları neticesinde kararını verdi, tabi bu kararın neticesinde de TMSF’ye devredildi. Bu süre 1,5 yıl sürdü.

“Eğer hukuk içerisinde bu olmamış olsa, zaten hemen 1,5 yıl önce anında el konulurdu ama bir hukuki süreç takip ediliyor ve bu hukuki süreçte de en sonunda buraya gelindi, şimdi artık TMSF burayı yürütüyor.”

MİT TIR’LARI HABERİ

“Geçmişini biliyorsunuz malum takımlarından birisidir. Böyle bir başlığı atman bile bana göre hem ülkeye bir ihanettir hem de bunun nereye gideceği konusunda sen bu kararı neye göre veriyorsun? Paralel yapının dediği istikamette bunu kullanıyor.

“Bu görevleri yerine getirirken kimler nereye kadar buraya müdahale edebilir, bunların da hepsi kanunlarla belirlenmiştir. Ve bu tür bir şeyde, Başbakan’ın her şeyden önce, Müsteşara herhangi bir müdahale falan olacağı zaman bundan haberinin olması lazım, izninin olması lazım. Bu olayla ilgili olarak MİT araçları olduğu halde, bunlara müdahale etme yetkisi yok. Böyle bir yetki olmadığı halde, burada MİT’in bu TIR’larına çok farklı bir alanda bir müdahale söz konusu olmuştur.

“Bunun ardından uluslararası alanda bir tezvirat, Türkiye’ye yönelik bir karalama kampanyası var. Peki bunun arkasında kim var? Baktığımız zaman burada bir defa yine bir üst aklın olduğuna inanıyorum. Üst aklın kullandığı kim? Bu da paralel yapı. Paralel yapı burada da devreye girdi. Ve neticesinde bakın şu anda hepsi dökülmeye başladı. Bunlar konuşuldu. O günlerde bunlar gazetelerde, televizyonlarda yer aldı. Peki şimdi, tekrar seçimin son haftasına girerken ismini zikrettiğiniz gazete ve o ismini zikrettiğiniz şahıs ki geçmişini biliyorsunuz malum takımlarından birisidir, şu anda bunu gündeme getirmesinin tek sebebi, tekrar ülkeye zarar vermek, bir tezvirat, böyle bir kampanya.

“Kaldı ki bu yargıda şu anda. Yargı süreci devam ediyor. O savcılar, hakim vesaire bunlar hepsi yargılanıyor. Askerler yargılanıyor. Bununla ilgili olarak subay, astsubay bazı tutuklu olanlar var. Böyle bir sürecin içerisinde sen kalkıyorsun, böyle bir başlık atıyorsun. Bir defa bu başlığı atman bile bana göre hem ülkeye bir ihanettir hem de bunun nereye gideceği konusunda sen bu kararı neye göre veriyorsun? Paralel yapının dediği istikamette bunu kullanıyor.”

BAYIRBUCAK TÜRKMENLERİ

“Siz olmasanız Bayırbucak Türkmenleri burada ne yapacaklar? Çünkü Suriye’de rejim onların da üzerine geliyor. Lazkiye’den Hatay’a doğru, o bölgede biliyorsunuz Bayırbucak Türkmenleri var ama bunlar Türkiye’de Hükümeti, son dönemlerde şahsımı terör örgütlerine destek veriyormuşuz diye itham etme noktasına gittiler. Bir algı operasyonu. Bunu kim adına yapıyorlar, o da belli.

7 HAZİRAN SEÇİMLERİ

“Şurada 4 gün kaldı. Tabii artık biraz hareketlenme var. Ama ben yine bundan önceki geçmiş seçimlerdeki heyecanı görmüyorum. Alıştığım eski canlılık, eski hareketlilik, maalesef yok. Sivas ötesi meydanlar farklı, ama Sivas’tan batıya meydanlar farklı. Şimdi böyle bir yapı var. Şahsen ben gittiğim yerde havayı kararlı görüyoruz. Bütün mesele de sandığın canlılığında görülecek” cevabını verdi.

"AKP BAŞKANLIK SİSTEMİNİ YETERİNCE ANLATMADI"

Başkanlık sistemi tartışmalarına değinen Erdoğan,AKP’nin seçim meydanlarında başkanlık sistemini yeterince anlatmadığını da söyledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2015, 19:05
YORUM EKLE