Erdoğan bayram sabahı HDP'ye sataştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan HDP için ‘bölücü örgüte sırtını dayamış olanlar’ ve ‘uzantı’ ifadelerini kullandı

Erdoğan bayram sabahı HDP'ye sataştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bayram namazı sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan HDP için "uzantı" ifadesini kullandı. Dolmabahçe mutabakatına değinen Erdoğan, ‘Neyin mutabakatını nasıl yapıyorsunuz? Bölücü örgüte sırtını dayamış olanlarla bir mutabakat asla yapılamaz böyle bir şey düşünülemez.’ ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Öncelikle tüm milletimin ramazan bayramını tebrik diyorum. Tüm insanlığın barışına vesile olmasını temenni ediyorum. Çok farklı bir sınavdan geçtiğimiz ramazan ayı oldu.

Hamdolsun herhangi bir sıkıntı yaşamadan oruçlarımızı tuttuk. Fakat tabi çevredeki gelişmeler, bölge huzursuzluğu itibarıyla bize birçok sıkıntılar yaşattı. Bu sıkıntılarla ramazanı geçirdik. Fakat oruçlarımızı tutarken böyle bir sıkıntıya muhatap olmadık. Yaz mevsimi olmasına rağmen gayet kolaylıkla geçirdiğimiz bir sınav oldu.

Ülkemizin birliğine beraberliğine kastedenler var. Birliğimizi hazmedemeyenler var. Bu ülkemizin en önemli çıkmazı. Böyle bir atmosfer içinde 7 Haziran seçimleri sonrası sandıktan çıkan netice nedeniyle en fazla oy alan Ak Parti genel başkanına hükümeti kurma görevi verdim.

Ve sayın başbakan şu an itibarıyla parlamentoda grubu olan Ak Parti dışındaki siyasi partileri ziyaret etti. Bu görüşmelerden sonra yetkili kurullarında değerlendirme yapacaklar ve bundan soran 2. bir tur hangi siyasi partilerle yapılacak bunu göreceğiz. Kendilerinin bana ifade ettikleri şekilde STK’larla da görüşmeler değerlendirmeler yapacaklarını işin temelini sağlam bir üzerine oturtarak koalisyonu şartlarını zorlayacaklarını ifade ettiler. Bu şartlar sonrasında koalisyon oluşmuyorsa kapısı çalınacak mercii milli iradedir.

"PARLAMENTODA TEMSİL KABİLİYETİ BULMUŞ OLAN UZANTI"

Bir gerçeği özellikle vurgulamak istiyorum şu anda biz bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz. Ama maalesef ülkemizin güneydoğusunda bayramı bayram gibi yaşayamıyoruz. Bölücü örgüt minibüsleri tarayabiliyor. Ne yazık ki ölüm haberleri alıyoruz. Bölgede barajı bombalamak suretiyle bölgenin bu önemli barajını yıkmak gibi bir gayret ile karşı karşıyayız. Bu şartlar altında parlamentoda temsil kabiliyeti bulmuş olan uzantının kalkıp elinden geleni yapması gerekir.

"İNORGANİK BAĞI İSTİHBARİ BİLGİLERLE BİLİYORUZ"

Bizim organik bağımız yok. Olmayacak tabi ama inorganik bağının olduğunu görüyoruz tüm istihbari bilgilerle bunu biliyoruz. Seçimlerde görülen bir gerçek var. Öyle yerler var ki diğer partilere sıfır oy çıkıyorsa bu düşündürücüdür. Yüzlerce oluyorsa bu düşündürücüdür. Demek ki buralarda kaleşlerle tehdit var. Bu gücü arkasına alarak siyaset yapmak isteyenler çok daha hassas olmak durumundadırlar. Eğer demokratik sistem için de bunu sürdürmek istiyorlarsa bunu düşünmeleri lazım.

Türk milleti bir noktaya kadar sabreder. Ama sabrın da bir sınırı var. Nihai kararını buna göre verir.78 milyon biz kardeşlik bağıyla kenetlenmiş bir Türkiye’yi kurmak zorundayız. Herkes kendi değerleri içinde siyaset yürütebilir ama bunu ülkenin şartları diye öne süremez. Eğer birbirinize şartlarını dayatmaya kalkarsanız ortaya bir senfoni çıkmaz kakafoni çıkar. Biz senfoni arıyoruz.

‘NEYİN MUTABAKATINI NASIL YAPIYORSUNUZ?’    

Ben bu ifadeyi cımbızlamak durumundayım. Dolmabahçe mutabakatı ifadesini asla kabul etmiyorum. Ortada bir hükümet vardır diğer tarafta grubu olan bir siyasi parti vardır. Neyin mutabakatını nasıl yapıyorsunuz. Ülkemizin geleceğine yönelik atılacak bir adımsa bunu yeri parlamentodur. Bu parlamentodan güçlü bir şekilde çıkınca onun bir değeri olur. Bölücü örgüte sırtını dayamış olanlarla bir mutabakat asla yapılamaz böyle bir şey düşünülemez. Burada yan yana durup bir fotoğraf karesi içinde yer almak doğru bir şey değildir. Bizim silahları bırakın dememizle silahlar bırakılmaz yaklaşımı o ayrı bir konu.. Bunu adaya havale etmek o da apayrı bir konu. Samimiyet arıyoruz. 6-7-8 Ekim tarihlerini benim unutmam mümkün değil. Bunu kim neyle izah edecek. Ondan sonra eline saz ver cici çocuk diye çıkar ekranlara.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2015, 10:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çetin kilinc
Çetin kilinc - 3 yıl Önce

Bayram sabahinda insanların özelikle müslüman ların en güzel gününde insanlara huzur vermiyorsun bayram mesajı vereceğiniz yerde herseyi bırakmış hdp ile uğraşıyor sen ne dersen de hdp nin oyu erken seçimde bile tavan yapacak halk artık Cumhur başkanının yalancı politikasını yemiyor

şamil kafkas
şamil kafkas - 3 yıl Önce

gereğini yaparsınız , gücünüz yeterse tabii.

Selim
Selim - 3 yıl Önce

Sen sirtini kimlere dayatmistin tayyo?

Biji   H D  P
Biji H D P - 3 yıl Önce

Artık bu yalanlarından. Bıktı bu halk Kürtler hem. Kendini. Hem. Iradesini taniyor

Abdulselam Suvakçı
Abdulselam Suvakçı - 3 yıl Önce

Bir de şu Filipin'lerde nden varolduklarını da izah edebilseler;

http://www.yenisafak.com/yazarlar/AliBayramoglu/barisa-ulasmak-barisi-surdurmek-2014660
http://www.yenisafak.com/yazarlar/alibayramoglu/haci-murat-2014687
http://www.ozgur-gundem.com/yazi/133595/musluman-gerillalar

meryemana Eryilmaz
meryemana Eryilmaz - 3 yıl Önce

Fikra bu ya, her insanin yasayanlara gorunmeyen bir saati varmis. Bu saatler Cebrail Aleyhisselamin gozetimi altinda imis ve insanlarin her yalaninda bir kez, her doneklik yapisinda iki kez atarmis. Cebrail Aleyhisselam ile oldugu ilk gun sirat Koprusunu gecebilenlere gorunurmus bu saatler.

Sirat koprusunu gecen biri bu saatleri gorur gormez merak etmis ve yelkovanin hic hareket etmemis saati gosterip bu kimin demis. ‘ O, G nin ‘G hic yalan soylemedigi icin ibre hic donmemis cevabini almis. Ilerde iki kez ibresi donen var ya iste o C nin saate . C hayatind Iki kez yalan soyledi demis Cebrail. Sonra bir de 4 kez ibresi yer degistiren saati gosterip bu sahis ta su ana kadar bir kez kivirdi, iki kere yalan soyledi ‘ demis. Peki RTE in saatini goremiyorum deyince Cebrail Aleyhisselam ‘Ha onu Hazreti Isa yelpaze olarak kullaniyor demis .
Ilk gunu suriyeye Ingilizlerle birlikte hava saldirilarina baslanmis bir bayram nasil iyi olur bilmem ama yinede iyi bayramlar ..