Erdoğan-Barzani görüşmesinde imzalar atılmadı

Başbakan Erdoğan Neçirvan Barzani ile 'petrol ve doğalgaz protokolü' konusunda görüştü…

Erdoğan-Barzani görüşmesinde imzalar atılmadı

Petrol ve doğal gaz anlaşmalarının imzası için Ankara’ya gelen Neçirvan Barzani ile Başbakan Tayyip Erdoğan arasındaki görüşme sona erdi. Ancak imzalar Erdoğan'ın Bağdat ve Erbil ziyareti sonrasına kaldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Federe Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani'yi kabul etti.

Başbakanlık Resmi Konutu'nda basına kapalı gerçekleşen görüşme, 3 saat sürdü.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan ile Barzani, bölgesel konularda görüş teatisinde bulundu.

Erdoğan, görüşmede, Irak'ta ayrım gözetmeksizin tüm kesimlerle ilişkileri geliştirmeye özen gösterdiğini söyledi.

Bu çerçevede, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in Irak'a yaptığı ziyaretlere değinen Erdoğan, önümüzdeki dönemde de bu tür ziyaretlerin bakan düzeyinde devam etmesini planladıklarını ifade etti.

Erdoğan, ayrıca yakın bir zamanda Irak Başbakanı Nuri el Maliki'yi Türkiye'de ağırlamayı, Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısını düzenlemeyi arzuladıklarını bildirdi.

Erdoğan, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı'nın ardından Irak'a resmi bir ziyaret gerçekleştirmeyi, bu vesileyle Bağdat'ın yanı sıra Erbil'i de ziyaret etmeyi arzuladığını kaydetti.

Görüşmede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da hazır bulundu.

PETROL ANLAŞMASININ İMZASI İLERİ BİR TARİHE ERTELENDİ

Görüşmede, Federe Kürdistan'ın petrolünü Türkiye üzerinden dünyaya ulaştıracak petrol sözleşmesinin imzalanması bekleniyordu. Ancak bu imza ileri bir tarihe ertelendi.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2013, 22:19
YORUM EKLE