Erdoğan: ABD ile anlaştık, PYD Minbic'i boşaltacak

Erdoğan, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu

Erdoğan: ABD ile anlaştık, PYD Minbic'i boşaltacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Musul operasyonu, rektör atamaları ve üniversitelere teşvik ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, “Musul üzerinde bizim sorumluluğumuz var, hem masada hem de arazide olacağız diyorsak bunun bir sebebi var. Bunu durup dururken söylemiyorum. DEAŞ şimdi El Bab'a yürüyor. Oraya da ineceğiz. ABD ile anlaştık. ‘PYD Minbic'i boşaltacak' dedik. Orada ‘PYD ve YPG olmayacak' dedik. 'Sizler bilmezsiniz' dedik. 'Buranın tarihini de her şeyini de biz biliriz' dedik. Eğer 'Rakka'da operasyon yapalım' diyorsanız gerekirse oradan da bu DEAŞ temizlenip gider. Şimdi görüşmeler devam ediyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi'nde 2016-2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

2006'da kurulan 40 üniversitemiz arasından seçilen 5 yükseköğretim kurumumuz bölgesel kalkınma için ihtiyaç duyulan alanlarda özel olarak teşvik edilecek ve desteklenecek. Burada 5 üniversitemizi ve desteklenecekleri alanları açıklıyorum.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi hayvancılık alanında, Düzce Üniversitesi sağlık ve çevre alanında, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarım ve jeotermal alanında, Bingöl Üniversitesi tarım havza bazlı kalkınma alanında, Uşak Üniversitesi tekstil, dericilik, seramik alanında Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi'nin pilot yükseköğretim kurumları olarak belirlenmiştir.

REKTÖR ATAMALARI

Görünüşte demokratik olan rektörlük seçimleri üniversitelerde gruplaşmaları, hizipleşmeleri, kırgınlıkları artıran bir işleve bürünmüştür. Üniversite içinde zaten çok yıkıcı bir şekilde yaşanan bu süreç YÖK'ün ve cumhurbaşkanının takdiriyle daha da sıkıntılı bir boyut almaktadır. Bunun için rektör atamalarındaki mevcut usulden vazgeçilmesi, üniversitelerimizin de ülkemizin de yararına olacaktır diye düşünüyorum.

MUSUL OPERASYONU

Yeni neslin Misakı Milli'yi çok iyi bilmesi lazım. Bunu kavrarsak Suriye'deki, Irak'taki sorumluluğumuzu anlarız. Bugün Musul üzerinde bizim sorumluluğumuz var, hem masada hem de arazide olacağız diyorsak bunun bir sebebi var. Bunu durup dururken söylemiyorum. On binlerce kilometre öteden geleceksin, bu senin için bir hak olacak... Benim sınırım var, tarihsel sorumluluğum var. Biz olacağız, hem arazide hem de masada olacağız. Görüşmeler yapılıyor. Araziye yönelik hazırlığımız devam ediyor.

ABD İLE ANLAŞTIK

"DEAŞ şimdi El Bab'a yürüyor. Oraya da ineceğiz. ABD ile anlaştık. ‘PYD Minbic'i boşaltacak' dedik. Orada ‘PYD ve YPG olmayacak' dedik. 'Sizler bilmezsiniz' dedik. 'Buranın tarihini de her şeyini de biz biliriz' dedik. Eğer 'Rakka'da operasyon yapalım' diyorsanız gerekirse oradan da bu DEAŞ temizlenip gider. Şimdi görüşmeler devam ediyor."


(Kaynak: Haber Türk)

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2016, 19:53
YORUM EKLE