Erdoğan, 2013'te CHP ve MHP'ye böyle tepki göstermişti: O zabıtlarda 'Kürdistan'ı göreceksiniz

Baydemir'e, 'Kürdistan' dediği için iç tüzüğe göre genel kuruldan 2 gün çıkarma cezası verildi

Erdoğan, 2013'te CHP ve MHP'ye böyle tepki göstermişti: O zabıtlarda 'Kürdistan'ı göreceksiniz

Meclis bütçe görüşmelerinde konuşurken, ''Ben Kürdistan'dan gelen bir temsilci olarak benim şu isteğim bu çatı Türk'ün ve Kürt'ün ortak çatısı olmalıdır'' diyen HDP Şanlıurfa Milletvekili ve HDP Sözcüsü Osman Baydemir hakkında Meclis’ten geçici olarak 2 gün çıkarılma cezası verildi. Cezanın verilmesinin ardından akıllara Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde partisinin grup toplantısında yaptığı konuşma geldi.

Erdoğan, 2013'teki konuşmada, "Kürt" kelimesini Gazi Mustafa Kemal'in nutuklarında görüleceğini ifade ederek, "Kürt kelimesini o Meclis'te görecekler. Gürcü, Laz, Arap, Boşnak kelimelerini o zabıtlarını görecekler, Kürdistan kelimesini, o Meclis zabıtlarında görecekler. Anasır-ı İslam kavramını, o zabıtlarda görecekler" demişti.

Baydemir bütçe görüşmeleri sırasında, Meclis'in herkesi kucaklayıcı bir tavrı olması gerektiğini belirterek ''Ben bir Kürt evladı olarak, Kürdistan'dan gelen bir temsilci olarak istediğim şey bu çatı Türk ve Kürt ortak çatısı olmasıdır'' demişti.  Bunun üzerine oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, Baydemir'e, ''Siz Kürdistan vekili değilsiniz, siz Şanlıurfa'nın vekilisiniz'' diyerek tepki göstermişti. AK Partili bazı vekiller de Baydemir'e sert sözlerle yüklenmişti. 

Baydemir'e, 'Kürdistan' dediği için iç tüzüğe göre genel kuruldan 2 gün çıkarma cezası verildi.

ERDOĞAN 2013'TE NE DEMİŞTİ? 

19 Kasım 2013'te AKP Grup Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, 2009'da Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'ni başlatırken "analar ağlamasın" dediklerini hatırlatarak, "Cumartesi günü bir istisnasını gördük. Hem Diyarbakır'da hem Türkiye'de annelerin, çocukların, gençlerin gözyaşı döktüğünü gördük. Bu gözyaşları Allaha hamd olsun, sevinç gözyaşlarıydı" diye konuştu. 

Diyarbakır ziyaretini de değerlendiren Erdoğan "Kürdistan" ifadesini kullandığı için yöneltilen eleştirilere de "CHP, MHP yöneticileri, Meclis kütüphanesine gittiklerinde, ilk Meclis, gizli celse zabıtları okuduğunda, bugün karşı çıktıkları şeyi görecekler" karşılığını verdi.

Erdoğan, hem de en başta Gazi Mustafa Kemal'in nutuklarında göreceklerini ifade ederek, "Kürt kelimesini o Meclis'te görecekler. Gürcü, Laz, Arap, Boşnak kelimelerini o zabıtlarını görecekler, Kürdistan kelimesini, o Meclis zabıtlarında görecekler. Anasır-ı İslam kavramını, o zabıtlarda görecekler" dedi.

Kendi tarihini bilmeyen, kendi tarihini okumayanın, cehalet ve karanlıktan başka hiçbir şey söylemeyeceğinin altını çizen Erdoğan,  "Osmanlı'ya gittikleri zaman doğu, güneydoğunun, Kürdistan eyaleti olduğunu görecekler. Doğu Karadeniz'in Laziztan eyaleti olduğunu görecekler. Bunlar bizim tarihimizin, bize devrettiği mirastır. Bunları görmemezlikten gelemezsiniz" diye konuştu.

"MUSTAFA KEMAL DE Mİ BÖLÜCÜYDÜ" 

Erdoğan, "Bize ne diyorlar, 'şu kavramı kullan'; bölücü...Peki Mustafa Kemal de mi bölücü? 'Kürdistan' kelimesini kullanan, o zamanın bütün Meclis mebusları da mı bölücüydü?" diye sormuştu.

Kaynak: T24 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2017, 18:36

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Firat
Ali Firat - 3 yıl Önce

Bu kirli karanlik zihniyet inkar politikasini hep Din altinda sakladi

Ferhat
Ferhat - 3 yıl Önce

Kürdistan Her Zaman Vardi Ama Türkiye Diye bir Memleket yoktu yuz yil geriye Gidin göreceksiniz Türkiye Diye ne bir kavram nede bir Memleket yoktur Ama Kürdistan Asirlardir var ve var olmayi da surdurecek

vatandaş
vatandaş - 3 yıl Önce

bu akp ye akıl sır erdirmek mümkün değil.. sayın erdoğan meclis kürsüsünde '' kürdistan kelimesine karşı olanlar 1923 meclis tutanaklarına baksın, orda yazılı'' diye ıspat bile sunmuşken , şimdi hangi geri zekalı bunu unutup mecliste kürdistan kelimesine karşı çıkıyor..tam bir gerizekalılıkır

SIRADAKİ HABER