EMEP'ten HDP ile ittifak açıklaması

EMEP tarafından HDP ittifakına ilişkin açıklama yapıldı

EMEP'ten HDP ile ittifak açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun seçim hükümetinde bakanlık önerisini kabul etmeyen HDP Milletvekili Levent Tüzel'in kurucu genel başkanı olduğu Emek Partisi, seçim ve HDP ile ittifaka ilişkin kararını açıkladı.

EMEP Genel Yönetim Kurulu'nun toplantısının ardından yapılan açıklamada, "Bu süreçte karşılıklı olarak yaşanmış eksikler var ise bunları uzun yıllara dayanan mücadele birlikteliği içinde oluşan hukuk ve güven duygusuyla paylaşma ve aşma tutumu içerisinde olduğumuz bilinmelidir" denildi.

EMEP'in açıklamasında "en küçük bir muhalefet hareketinin şiddetle ezilmek istendiği ve Kürt halkına yönelik olarak ‘90’lı yıllara rahmet okutacak bir ‘kirli savaş’ın devreye sokulduğu belirtilerek" 1 Kasım seçimlerinde seçim güvenliğinin en ciddi sorun olduğu ifade edildi.

Açıklamada, "Hükümette yer almama ve bakan vermeme kararımız doğrudur” denilerek şöyle devam edildi:

“Partimiz işçi sınıfı, emekçiler, Kürt halkı, inanç grupları, kadın, gençlik, çevre; kısacası demokratik hak ve özgürlük talep eden tüm ezilen sınıf ve toplum kesimlerinin çıkarlarını savunmak, mücadele olanaklarını geliştirip, genişletmek imkanı sağlamak bir yana kuruluş biçimi ve üstlendiği görev itibariyle bu talepleri bastırmak üzere görevlendirilmiş bir hükümette yer almayı hiçbir biçimde doğru bulmamıştır.

Bu nedenle, 7 Haziran seçiminde ittifak kurduğumuz HDP listelerinden milletvekili seçilen ve halen HDP meclis grubunda parlamento çalışmalarını sürdüren partimizin Kurucu Genel Başkanı Levent Tüzel’e, ‘Seçim Hükümeti’nde görev almak üzere gelen bakanlık teklifini kabul etmemiştir. Bu kararımız üzerine partimize yönelik yapılan menfi değerlendirmelerin önemli bir bölümü kanaatimizce bilgi eksikliğinden ve/veya yanlış bilgilerden kaynaklanmaktadır.

Partimiz HDP’nin mevcut koşullarda kurulan seçim hükümetinde yer almasını doğru bulmamakla birlikte demokratik bir hak olarak görmekte ve saygıyla karşılamaktadır. Bu süreçte karşılıklı olarak yaşanmış eksikler var ise bunları uzun yıllara dayanan mücadele birlikteliği içinde oluşan hukuk ve güven duygusuyla paylaşma ve aşma tutumu içerisinde olduğumuz bilinmelidir." (sol haber)

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2015, 23:03

YORUM EKLE
YORUMLAR
Prosedür
Prosedür - 5 yıl Önce

Böyle bir dönemde ittifak yapmayacaksanız kendini sol sosyalist olarak nasıl tanımliyorsunuz peki siz hükümetin anti demokratik uygulamalarına karşı nasıl bir mücadele içindesiniz kaç mensubunuz saray politikalarına karşı çıktığı için cezaevinde bence bu dönem kendini sol sosyalist devrimci olarak tanımlayan her kişinin kurumun ve kuruluşun birleşme ve dahada güçlü olma günüdür aksi taktirde marjinal olarak varlık gösterebilirler aynı zamanda davalarına ve topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmemiş olurlar

cetin kale
cetin kale - 5 yıl Önce

Eee! Ne demis oldunuz tam politik (cok konusup hic bir sey soylememek) bir aciklama niye acik konusmuyorsunuz karninizdan konusmaktan vazgecin

Lozo
Lozo - 5 yıl Önce

Bu zaten açıklamanın tamamı değil özet olarak verilmiş buna rağmen neresini anlamadınız daha nasıl bi açıklama yapılsın sizi ne tatmin eder tek tek sizlere mesajı çekilsin bahsi geçen adam yıllarını sosyalizme adamış halada mücadele esen bi adam ve partiside yıllardır var olan ve varlığını hissettiren sosyalist bir partidir siz klavye devrimcileri bırakın bir başkasını da kendinize bi bakın. Ama bu kadar açık ve net olan bi yazıyı anlamayan insanlara bi ne anlatacaz siz bildiğiniz gibi yorumların

Özden Mızrak
Özden Mızrak - 5 yıl Önce

Sayın prosedür,sana ittifak yapmayacağımız konusunda vahiy mi geldi.Yoksa böyle şeyler uydurmak için talimat mı aldın.Bu başkalarının niyetini okumak veya biliyormuş gibi davranmak provokatörce bir davranıştır.

SIRADAKİ HABER