Ekrem İmamoğlu projelerini anlattı

Ulaşımdan mültecilere birçok vaat açıklandı

Ekrem İmamoğlu projelerini anlattı

Ekrem İmamoğlu, Taksim The Marmara Oteli’nde ‘İstanbul’da Hayatı Kolaylaştıracak Çözümler Toplantısı’nda İstanbul’a ilişkin projelerini anlattı.

İmamoğlu’nun açıklamalarından başlıklar şöyle:

Göreve geldiğim ilk andan itibaren öğrenci ulaşımı ve su giderleri ile ilgili ilk adımları attık. Kaybettirdikleri zamanı telafi edecek kadar çok çalışacağımızı bütün vatandaşlarımızın bilmesini istiyorum.

0-4 yaş arasındaki çocuğu olan anneleriyle birlikte İstanbul ulaşımını ücretsiz yapacağız.

İlk yarım saatte yapılan tüm aktarmaları ücretsiz yapacağız.

25 yaş altındaki öğrenci olmayan tüm gençlerimize yüzde 40 indirimli faydalanmalarını sağlayacağız.

Kışın soğuğunda 16 milyonluk İstanbul’da 55 tane çadır koyup insanları kuyruğa dizerek fakirliği afişe ederek bir de adına varlık kuyruğu diyerek neyi çözdü de apar topar kaldırmaya çalıştınız?

Ne oldu da kimse tanzim satış noktalarını ağzına almıyor; fakirliği, yoksulluğu afişe ederek milletle dalga geçtiğiniz bu seçim yatırımı neyi çözdü de apar topar kaldırdınız?

150 adet kırsal nitelikli mahalleyi arkadaşlarımızla analiz ettik.  Üreticiden tüketiciye doğrudan satış sağlayacağız. Kimi mahallelerde arıcılık, kimi mahallelerde süt üretimi gibi faaliyetler var. Bunu İstanbul’da kentin içinde yapılacak her yerde yapacağız.

İstanbul toprakla buluşacak, nefes alacak. Sağlıklı gıda meselesi çok önemli. Bunu mutlaka çözüme kavuşturacağız. İstanbul’da yaşanan ölümlerin 4′ te birinin nedeni kanser. Ana etken: yediğimiz içtiğimiz. Hızlıca Kent Gıda Konseyi’ni kuracağız.

Yola çıktığım ilk gün ne söylediysek aynısını söylüyoruz. Mantığımız şehre bakışımız çok net. Şu kriz ortamında işsizlikle mücadele etmek ve pahalı yaşamı mutlak ucuzlatmak.

Çocuk kenti olan İstanbul’da 0-4 yaş çocuğu olan anneler sosyal tesislerde yüzde 40 indirimli faydalanacak. Bu şehri çocuklara geri vereceğiz. İBB’nin bir tane bile topluma hizmet eden kreşi yok. Herkesin dilinden kreş düşmüyor. Ne mutlu bize. Birinci hedefimize ulaştık. Çocukların akranlarıyla oynayabildiği bir şehri başaracağız. En yoksul mahallelerde 100 çocuk kapasiteli 150 kreşi hizmete açacağız. 15 bin kadın istihdama katılıp rahat edecek. Sonrasında ise İstanbul’da kreşsiz mahalle bırakmayacağız.

İstanbul’da imar yönetmeliğine getireceğimiz düzenleme ile kamu özel ortaklığı ile 100 çocuklu kreş yapmayı zorunlu hale getireceğiz.

Biz ancak çocuklarımıza yatırım yaparsak, eşit fırsat sağlayabilirsek mutlu bir gelecek kurabiliriz. Şişli’deki çocuk ile Esenyurt’taki çocuk eşit olanakları alana kadar yılmadan mücadele etmeye devam edeceğiz. İstanbul’da çocuk oyun merkezleri oluşturacağız. Aileler bu merkezde çocukları ile birlikte zaman geçirecek. Eğlence ve eğitimi bir araya getireceğiz. Çocukların kültürel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayacağız. Bu kent çocuk ölçekli kent kimliğini kazanarak dönüşecek.

Eşit ve nitelikli eğitim olanakları gibi yatırımlarına öncelik vermeliyiz. İstanbul Çocuk Fonu kurulacak. Çocuk politikalarının daha yoğun ele alınması için. İstanbullunun parası bir avuç insanın zenginleşmesi için değil çocuklarımızın geleceği için harcanarak. Kocaman büyük bir dayanışma ağı oluşturacağız. Mahalle düzeyinde eğitim, sağlık, barınma ihtiyaçlarını karşılayacağız. Çocukların suça sürüklenmesini engellemek için elimizden geleni yapacağız.

Seferberlik kavramı kadar uyuşturucu ile mücadele edeceğiz. Bağımlılıkla mücadele merkezi kuracağız. Çocuk istismarı ile mücadele edeceğiz. Bu şehirdeki çocukların asla yalnız bırakmayacak Ekrem abileri olmaya söz veriyorum.

Bu kent çocuk ölçekli kent kimliğini kazanarak mutlaka dönüşecek. Çocuklara daha iyi bir geleceğe hazırlamanın mümkün olduğunu biliyorum. Eşit ve nitelikli bir eğitim gibi yatırımlara yönelmek durumundayız.

Yoksullukla ve yarattığı tahribatla mücadeleyi erken yaşta başlayarak İstanbul çocuk fonu kuracağız. İBB bünyesinde çocuk politikalarının daha yoğun ele alınması için daire başkanlığı kuracağız.

Şeffaf bir şekilde her kuruşun hesabını vererek birlikte büyük bir dayanışma ağı kuracağız. Çocukların mahalle düzeyinde sosyal ihtiyaçlarını karşılayacağız.

25 yaş altında olan ve öğrenci olmayan her genç , genç kart sahibi olacak. İBB’nin tüm kültür sanat etkinliklerinden spor tesislerinden yüzde 40 indirimli yararlanabilecekler.

Üniversite okuyan gençlerimizi biraz rahatlatmak onlara yurt ve burs imkanı sağlayacağımızı duyurmak istiyorum. Kayıtlı olduğu üniversite programı süresinde her ay karşılıksız 400 tl burs vereceğiz. Toplamda 10 bin öğrencimizin faydalanabileceği yurdu derhal hayata geçireceğiz. Ücretsiz etüt merkezleri oluşturulacak. Kurslara katılan öğrencilere ücretsiz ulaşımı sağlayacağız.

Festivalleri ve yepyeni müzeleri uluslararası aktivitelere ulaşabilecekleri canlı bir İstanbul yaratacağız.

İstanbul Küresel Kent Akademisi kuracağız. İstanbul’un kültürünü dünyayla paylaşacağız.

12 kadın ve 8 erkek öğrenci yurdunu hayata geçireceğiz. Ücretsiz etüt merkezleri oluşturacağız. Festivalleri ile capcanlı bir İstanbul ile buluşabilecek. İstanbul’un geleceğini bugünden kurmaya başlarken, gençlerin başındaki işsizlik ile mücadele edeceğiz. Gençlerimiz iş bulma umudunu neredeyse kaybetmiş durumda. İşsizliği mutlak yenmek durumundayız. İstanbul’da istihdamı nasıl sağlayacağız?

1-25 bin kişiye doğrudan istihdam imkânı sağlayacağız.

2- Bölgesel istihdam merkezleri kuracağız. Yatırımcıları ve iş arayanları buluşturacağız.

3- İşsizliği yaratan en önemli etkenlerden olan eğitim sorununa yoğunlaşacağız. İSMEK’lerin kapatılacağına dair yalan ve iftiralarla vatandaşları kandırmaya çalışılıyor. Hızlandırılmış diploma programı oluşturacağız.

4- Girişimciliği destekleyeceğiz. Start-up’lara ofis desteği vereceğiz. ,

5- İstanbul tanıtım ofisleri oluşturacağız. Üretim ekonomisini yeniden canlandıracağız.

İşsizlik sorunlarını geliştirdiğimiz politikaların yanında insanlarımıza acilen destek sunmamız gerekli olduğunu biliyoruz. Sadece son 6 ayda 342 bin kişi sanayi üretimde işini kaybetti. İstanbul Sanayi Odası daha yeni açıkladı. İşsizliğin yaygınlaştığını açıkladı. Biz karamsarlığa kapılacak insanlar değiliz. Bu amaçla yeni açıklayacağım, henüz kopyalanmamış destek paketini açıklayacağım.

İşsizlik destek paketini göreve geldiğimiz andan itibaren hayata geçireceğiz. İş imkanına sağlanana dek toplu ulaşımdan ücretsiz sağlanacak. Yoksulluk sınırı altındaki işsizlerin Genel Sağlık  Sigortası katılım paylarını İBB ödeyecek.Ekonomik kriz koşullarında ailelerimize yardım edeceğiz.

Yeni eklediğimiz İşsizlik Destek Paketi ile bu sayı artık 5’e çıktı. “www.yoksulluklamucadele.org” adı altında bir internet sitesi hazırladık. Bu siteyi inceleyerek tüm vatandaşlarımız, hazırlamış olduğumuz bu destek paketleri ile ilgili detaylı bilgi edinebilirler.

Yine aylar öncesinden açıkladığım Evlilik Destek Paketiyle yeni evlenecek, geliri yoksulluk sınırı altındaki çiftlere 2.000 TL düğün hediyesi vereceğiz. Kuracağımız Beyaz Eşya – Mobilya Çarşısı’ndan uygun fiyata eşya sağlayacak, taşınma masraflarını karşılayacağız.

İBB sosyal tesislerinde haftanın 1 akşamı çiftlerimizin düğününü ücretsiz hep birlikte yapacağız. Daha önceden kimin parasını kime veriyorsun diyenler, görüyorum ki yayınladığımız proje kitapçığını iyi incelemişler.

Neredeyse cümleleri bile değiştirmeden, kendi seçim vaatleriymiş gibi sıralıyorlar. Belki biraz rakamlarla oynuyorlar.  Ama biliyorsunuz ki, topluma bir şeyler vaat etmek ciddiyet ister. Ben bugüne kadar ne kimseye yalan söyledim, ne de tutamayacağım sözler verdim.

Sağlık tesisi açısından eksiklik bulunan ilçelerde Aile Sağlığı Merkezlerinin yer bulma sorunu İBB ve İlçe Belediyeleri koordinasyonuyla hızla çözümlenecek.

Evde Bakım Hizmetleri ve Gezici Toplum Sağlığı Hizmetlerini arttırarak, özellikle dar gelirlileri gözetecek biçimde kentin tümüne yaygınlaştıracağız.

İBB Aile Danışma ve Eğitim Merkezleri ile Psikolojik Danışma Merkezi sayısı 2 katına çıkarılacak. Sağlık alanında yapılacak yatırımlar kapsamında:
40 adet Semt Doğumhanesi
20 adet Kadın Sağlığı Tarama Merkezi
10 adet Çocuk Sağlığı Merkezi
3 adet Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
5 adet İşçi Sağlığı ve Mesleki Hastalıklar Merkezi açılacak.

Bakıma muhtaç engellilerimizin ve ailelerinin hayat kalitelerini yükseltebilmek için İstanbul’un farklı semtlerine, tam kapasiteli 10 adet Gündüz Bakım Evi inşa edeceğiz.

Onların her türlü özel ihtiyaçlarını karşılayacak, rehabilitasyon ve sağlık hizmeti vereceğiz. Down sendromlu, otizmli, öğrenme güçlüğü çeken bireylere ve onların ailelerine özel, Yaşam Becerileri Öğrenme Köyü kuracağız.

Kanser tedavisi gören veya tedavisini tamamlamış çocukların eğitim hayatından kopmaması, onlara sağlıklı bir ortam sunulması ve ailelerinin desteklenmesi amacıyla Lösemili Çocuklar Okulu projemizi hayata geçireceğiz.

Sizlere söz veriyorum. Benim yönetimimde tüm bunlar olacak! Tüm bunları birlikte yapacağız, birlikte başaracağız.

Göreve gelir gelmez bu konuda İBB bünyesinde Mülteciler Birimi kuracağız.

Öncelikle İstanbul’da yaşayan göçmenlerin nerede, nasıl, hangi koşullarda yaşadığına ilişkin ayrıntılı bir envanter çalışması yapacağız. Sorunları net olarak tespit edeceğiz.

Özellikle çocuk ve kadın mültecilere ilişkin sağlık, beslenme, istismar, gayri insani barınma koşulları gibi akut sorunları devletin ilgili birimleri, ilçe belediyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının koordinasyonu ile çözümleyecek önlemler alacağız.

Ardından konuyu kesinlikle ulusal ve uluslararası düzleme taşıyacağız. İBB olarak geleceğimizi derinden etkileyecek bu soruna çare aramayı öncelikli görevlerimizden bir yapacağız.

İmamoğlu projelerini anlattıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı:

Kürtçe dil kursu olacak mı?

Kürtçe dil, türküler, şarkılar Türkiye’nin toplumsal bütünlüğünün bir parçası, ayrımcılık yapmak ya da ekstra bir tarif yapmanın gereğini duymuyoruz.

Geçmiş dönemde İBB Meclisi’nde önerdiğinizi indirime AK Parti grubu ret oyu vermişti, nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yapılan zaman sonra Ocak ayında indirime gidilmesine karşı çıkıştı. Bu karşı çıkmadan sonra meclis grubu böyle bir tepki ortaya koydu. Ben orada olsaydım ben indirime ‘Evet’ derdim. Samimiyet dışı bir süreç işlemiştir. Bunu dile getirmek isterim.”

Projeler için gerekli bütçe nasıl sağlanacak?

İBB’nin yardım bütçesini 5 katına çıkarmaktan bahsediyoruz. Toplamda yüzde 7’lere çıkarıyoruz. Ufak tefek yanılgılar olabilir. Bütçe kaynağı açısından, tasarruflu bir bütçe kullanımı yarattığımızda kolaylıkla karşılanabilir.

Başkalarının hatalarıyla ilgilenecek kadar zaman fakiri değilim. Onları kendileri düşünsün. Ben elbette ki topluma karşı yapılan yerel yönetimdeki yaptıkları eksikleri anlattı, çözümlerini söyledim. Konumuz sayın Cumhurbaşkanı değil İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimi. Dolayısıyla rakibimizin hatalarını neler sorusunu beklerdim ama Türkiye’nin bu konuda aksı kaymış durumda. Yabancı bir ülkenin bir basın mensubunun sormasına şaşırmadım. O kadar çok konuşuyorlar ki bazen rakibimizin kim olduğunu şaşırmıyor değiliz. Ama dediğim gibi başkalarının hataları üzerinden yorum yapacak siyasi anlayışa, vakit harcayacak bir kişiliğe sahip değilim. Biz çok doğru işlere temas ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 19:38

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER