Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul benim için devlet projesi değil

İmamoğlu hakkında Kanal İstanbul karşıtı afiş bastırdığı için inceleme başlatıldı

Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul benim için devlet projesi değil

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na Kanal İstanbul'a karşı açıklamalarından dolayı İçişleri Bakanlığı tarafından inceleme başlatıldı.

FOX TV'de Çalar Saat programında İsmail Küçükkaya'nın konuğu olan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener “Sayın Abdülhamit Gül'ün açıklamalarını dinledim inşallah dediğini yapar ama Sayın İmamoğlu'na Kanal İstanbul'a karşı çıktığı için devlete karşı çıkmaktan soruşturma açıldı. Soruşturmanın özelliği şu: Devletin projesine karşı çıktığı için bölücülük yapmakla suçlanıyor. Bütün bunlar nedir? Bütün bunlar sistemin tartışılmadığı, yamalı bohçaya döndüğü sistemin getirdiği sonuçlar” diye konuştu.

Akşener, Küçükkaya'nın söz konusu soruşturmanın açıldığından emin olup olmadığını sorması üzerine, “Evet, soruşturma evrakını gönderdi bana Sayın İmamoğlu” dedi.

ONGUN: İFADEYE ÇAĞRILDI

İstanbul Büyükşehir Belediye Sözcüsü Murat Ongun, Akşener'in açıklamalarını doğruladı. Ongun, "T.C. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği tarafından Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında “Ya Kanal Ya İstanbul” “Kanal İstanbul’a Kimin İhtiyacı Var” afişleri ile ilgili olarak inceleme başlatıldığı tebliğ edilmiştir. Bu inceleme kapsamında afişlerin Anayasa'nın 104., 123. ve 127. maddelerinde belirtilen "İdarenin bütünlüğü ilkesine ve devlet politikasına kamu kaynağı kullanılarak muhalefet edilmesinin mümkün olmadığı" iddialarıyla yazılı ifadesinin 7 gün içinde verilmesi istenilmiştir" dedi.

EKREM İMAMOĞLU: DEVLET PROJESİ DEĞİL

Ekrem İmamoğlu. İstanbul'da KİPTAŞ anahtar teslim törenine giderken bir gazetecinin İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasında Kanal İstanbul için "devlet projesi" ifadesi yer aldığını ifade ederek sorduğu "Kanal İstanbul devlet projesi midir?" sorusunu "Benim için değil" diye yanıtladı.

İmamoğlu, soruşturmaya yönelik yazılı ifadeyi ne zaman vereceğine dair soruya da "Cuma gününe daha var, hukuken inceliyoruz" yanıtını verdi.

CHP'li TORUN: ASIL BÖLÜCÜ, İNCELEME BAŞLATAN ZİHNİYETTİR

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, “Kanal İstanbul” soruşturması başlatılmasına yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

Torun, “Kanal İstanbul, ortak aklı yansıtan bir devlet projesi değil, daha önce İstanbul’a ihanet ettiklerini itiraf eden saray eşrafının, yeni bir ihanet projesidir. Başkanımız hakkında, sırf bu projeyi eleştirdiği için inceleme başlatmak en hafif tabiriyle hukuk katliamıdır. İktidar, ne yaparsa yapsın, milletin haklı sesini kısamayacaktır” dedi.

Torun, Kanal İstanbul Projesi ile ilgili halkın hakemliğine başvurulması, referanduma gidilmesi gerektiğini kaydetti.

HALKIN YÜZDE 64'Ü KARŞI

CHP'li Torun: Genel Başkan Yardımcısı Torun’un yazılı açıklaması şöyle:

- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun, şehrimizin bağrına hançer gibi saplanacak Kanal İstanbul Projesi’ni eleştiren, “Ya Kanal Ya İstanbul” ve “Kanal İstanbul’a Kimin İhtiyacı Var” afişleriyle ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından inceleme başlatılmıştır. Sadece karşılaştığımız bu durum bile, özellikle son günlerde “adalet reformu” naraları atan siyasal iktidarın samimiyetsizliğini ortaya koymuştur.

- Kanal İstanbul, ortak aklı yansıtan bir devlet projesi değil, daha önce İstanbul’a ihanet ettiklerini itiraf eden saray eşrafının, yeni bir ihanet projesidir. Bu proje, İstanbul’un doğasında ve su kaynaklarında büyük tahribata neden olacaktır. Bunu biz değil, uzmanlar ifade etmektedir. Yine bu projenin hayata geçmesi halinde, zaten zor durumda olan yoksul halkımızın milyarlarca lirası, resmen kanala atılacaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyemizin yaptığı araştırmaya göre, İstanbul halkının yüzde 64’ü de zaten bu projeye karşıdır.

- Bütün bunlar ortadayken, siyasal iktidar maalesef sadece küçük bir çevreye rant dağıtma motivasyonuyla hareket etmektedir. Anlaşılan, İstanbul’u çeyrek asır, ülkeyi 18 yıldır yöneten, İstanbul’u yandaş müteahhitler eliyle betona gömen zihniyet, bir türlü ranta doymamıştır. Halkın seçilmiş başkanı elbette halkla birlikte, İstanbul’a zarar verecek bu ucube projeye karşı duracaktır. Başkanımız hakkında, sırf bu projeyi eleştirdiği için inceleme başlatmak en hafif tabiriyle hukuk katliamıdır.

- Açık çağrımızdır: Kanal İstanbul Projesi için İstanbul halkının hakemliğine başvurulmalı, referanduma gidilmelidir. Sandıktan çıkacak sonuca herkes saygı duymalıdır. Ekrem İmamoğlu da Cumhuriyet Halk Partisi de İstanbul halkı da bu rant projesinin değil, milletin yanındadır. Eleştirilere tahammül edemeyen iktidar ne yaparsa yapsın, milletin haklı sesini kısamayacaktır. Yine ifade ediyoruz ki; asıl “bölücülük” yapan, halkın iradesini seslendiren başkanımız hakkında bu incelemeyi başlatan zihniyettir.”

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: ÖN İNCELEME YAPILIYOR

Tepkiler üzerine açıklama yapan İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı ise soruşturma değil ön inceleme başlatıldığını belirtti. Açıklamada ön incelemeye gerekçe olarak 'devlet projesi' olan Kanal İstanbul'a karşı kurumsal afiş bastırılması gösterildi. Açıklamada İmamoğlu'na karşı bölücülük suçlamasının yapılmadığı de belirtildi.

Yazılı açıklamanın tam metni şöyle:

- İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral AKŞENER’in 16 Kasım 2020 tarihinde katıldığı bir televizyon kanalında Kanal İstanbul Projesi'ne karşı çıktığı için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma açıldığı, kendisinin bölücülükle suçlandığı şeklinde beyanlarının olduğu, bazı basın yayın organlarında da benzer değerlendirmelerde bulunulduğunun anlaşılması üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.

- Devlet Projesi olarak uygulamaya konulan Kanal İstanbul Projesi aleyhine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal kimliği kullanılarak afişler bastırılması ve şehrin değişik yerlerine astırılması üzerine 17.08.2020 tarihli onay ile konunun araştırılması, gerekiyorsa sorumlular hakkında ön inceleme yapılması amacıyla Mülkiye Müfettişi görevlendirilmiştir.

- Onaya tabi konular incelendiğinde; Belediyelerin, Anayasa’da ifadesini bulan "İdarenin Bütünlüğü İlkesi" çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği ve bu çerçevede idari vesayet denetimine tabi oldukları, Belediye Kanunu gereğince Belediye başkanının görevleri arasında bulunan "Beldenin ve Belediyenin Hak ve Menfaatlerini Koruma" görevinin belediyeye verilen görevlerle sınırlı olduğu, "Ya Kanal Ya İstanbul" şeklinde bir afişle uluslararası hukuk boyutu bulunan, siyasi alana taalluk eden ve "Devletin Egemenlik Yetkisi"ne ilişkin bulunan bir konuya kamu kaynağı kullanılarak karşı çıkmanın idarenin bütünlüğü ilkesine ve hukuka aykırı olduğu belirtilerek sorumlular hakkında araştırma, gerek görülmesi halinde ön inceleme yapılması hususlarının yer aldığı görülmektedir.

- Onayın hiçbir yerinde Kanal İstanbul Projesi'ne, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kişisel olarak karşı çıkması sorgulanmamış, kurumsal olarak ve kamu kaynağı kullanılarak bu afişlerin bastırılmış olması araştırma/ön incelemeye dahil edilmiştir. İddia edildiği gibi onayın hiçbir yerinde bölücülük suçlaması da bulunmamaktadır.

- Bütün soruşturmalarda olduğu gibi, 17.08.2020 tarihli onaya dayalı araştırma/ön incelemede de Mülkiye Müfettişimiz tarafından 09.11.2020 tarihli yazı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İMAMOĞLU’ndan ifade talebinde bulunulmuş, talep yazısında onayda yer alan konular tekrarlanarak, kendisinden (7) gün içinde yazılı ifadesini vermesi istenmiştir. İfade talep yazısında Sayın Ekrem İMAMOĞLU’nun Kanal İstanbul Projesi'ne kişisel olarak karşı çıkması sorgulanmadığı gibi bölücülük suçlaması da bulunmamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2020, 08:08

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER