Ekmeleddin İhsanoğlu: Homofobi evrensel bir mesele değil

Geçen yıl Al Jazeera'ya konuşan 'çatı adayı' bakın neler söylemişti...

Ekmeleddin İhsanoğlu: Homofobi evrensel bir mesele değil

CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkanlığı için 'çatı aday' olarak gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, eşcinsellerin “çok özel bir grup olduğunu” belirterek “dinî duyguların” altını çizmişti…

 İHSANOĞLU: HOMOFOBİ NE DEMEK?

İslamofobiyle mücadele üzerine geçen yıl Al Jazeera’ya konuşan İslam İşbirliği Teşkilatı eski Genel Sekreteri, sunucu Jane Dutton’ın eşcinsellerin insan haklarıyla ilgili sorusuna kaçamak bir yanıt vermişti. “Homofobi” kelimesinin ne anlama geldiğini soran İhsanoğlu, eşcinsellerin “çok özel bir grup olduğunu” söyleyerek eşcinsellerin maruz kaldığı baskı ve zulümleri ciddiye almamıştı.

O programdaki konuşmasını hatırlarsak eğer;

“BU EVRENSEL BİR MESELE DEĞİL”

Sunucunun İhsanoğlu’nun “hepimiz aynı gezegenden geliyoruz” sözlerini hatırlatması üzerine çatı aday, homofobinin “evrensel bir mesele olmadığını” belirterek Vatikan’ın eşcinsellerin hak ve özgürlüklerine dair çekincelerine dikkat çekmişti.

“MÜSLÜMAN TOPLUMLARDA BU TÜR MESELELER OLDUKÇA ÇETREFİL VE PROBLEMATİK”

 İhsanoğlu, dinî duyguların Batı’ya kıyasla daha güçlü olduğu, dinin toplum üzerindeki etkisinin fazla olduğunu söylediği Müslüman toplumlarda “bu tür meseleler”in “oldukça çetrefil ve problematik” bir hale geldiğini ifade etmişti.

“SİYASET VE DİN BİRBİRLERİNİN ALANINA HÜKMETMEMELİ”

Müslüman dünyanın önündeki zorluğun din ve toplumsal meseleler arasında bir denge kurmak olup olmadığı sorusu üzerine çatı aday, esas zorluğun siyaset ile dinin birbirlerinin alanına hükmetmelerine engellemek olduğunu belirtmişti.

“EVRENSEL İNSAN HAKLARINI DESTEKLEYEN BİRİ OLARAK HATIRLANMAK İSTERİM”

İslam İşbirliği Teşkilatı’ndaki görevinin ardından nasıl bir miras bırakmış olacağı sorusu üzerine ise İhsanoğlu, özellikle evrensel insan hakları, demokrasi ve her türlü ifade özgürlüğünü destekleyen biri olarak hatırlanmak istediğini söylemişti. (Kaos GL)

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2014, 13:05

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER