EDP, '12 Eylül davasına' müdahil olacak

Açıklamada Fikri Sönmez'in oğlu Naci Sönmez de hazır bulundu...

EDP, '12 Eylül davasına' müdahil olacak

Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) İstanbul İl Örgütü, 12 Eylül soruşturması kapsamında dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davada müdahil olmak amacıyla başvuruda bulunacak.

 

Beyoğlu'ndaki Cezayir Lokantası'nın toplantı salonunda düzenlenen basın açıklamasında konuşan EDP İstanbul İl Başkanı Sinan Tutal, Türkiye'de demokratikleşmenin geniş toplum kesimleri açısından büyük bir özlem ve beklenti halini aldığı tarihsel bir dönemin yaşandığını belirtti.

 

12 Eylül 1980 darbesini yapanların ve halka zulmedenlerin mahkeme önüne çıkartılmasının basit bir hesaplaşma ve yaraların sarılması olarak değil, mevcut siyasal ve toplumsal yapının demokratikleşmesi açısından önemli bir dönemeç olacağını dile getiren Tutal, bu kapsamda 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açılan davaya EDP olarak müdahil olacaklarını ifade etti.

 

Tutal, parti olarak ülkenin değişik yerlerindeki örgütlerinin davaya müdahil olmak için dilekçilerini vermeye başladığını, İstanbul İl Örgütü'nün de yarın başvuru yapacağını, davanın başlayacağı 4 Nisan'da da Ankara'da olacaklarını söyledi.

 

Basın toplantısında, 1980 döneminde Ordu'nun Fatsa İlçesi Belediye Başkanı olduğu sırada tutuklanarak cezaevinde hayatını yitiren Fikri Sönmez'in oğlu Naci Sönmez de hazır bulundu. (Cumhuriyet)

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2012, 19:15
YORUM EKLE