Duruşmanın ardından konuşan Canan Kaftancıoğlu: O kaybetti, biz kazandık

Kaftancıoğlu'na beş ayrı suçlamadan toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi

Duruşmanın ardından konuşan Canan Kaftancıoğlu: O kaybetti, biz kazandık

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu sosyal medya paylaşımları nedeniyle beş ayrı suçlamadan toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına mahkum edildi. Duruşma sonrası açıklama yapan Kaftancıoğlu, "Saray vesayetine son verene kadar bedeli ne olursa olsun susmayacağız. İşte bu nedenlerle bu dava da İstanbul’un yeniden halla vermek için yola çıkmış bir il başkanına verilecek cezaydı ve verildi" dedi.

Canan Kaftancıoğlu, CHP’li milletvekilleri ve il başkanları duruşmanın ardından alkış ve tezahüratlarla adliye önünde kurulan platforma geldi.

Burada konuşan Kaftancıoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Adaleti yok edenlere karşı burada olduğumuzu haykırıyorsunuz. Saatlerce sizlerin burada bekliyor olmanızdan dolayı çok üzgünüm. Ne siz ne ben bunu hak ediyoruz. Bu ülkede uzun zamandır herhangi bir mahkeme kararı ile ilgili konuşurken hukuk kanun demokrasi adalet gibi kavramlar bir temenniye dönüştü. Mahkeme kararları siyasi iktidarın keyfine göre gelişiyorsa ne yazık ki bu ülkedeki tüm duruşmalar bir formalitedir. Bu ülkede mahkeme kararları verilmek istenen cezalara göre şekilleniyor. Hukuk maskesi takmış vesayet odakları. Yaşanan hiçbir şey tesadüf değil. Bunun adı saray vesayetidir.

İşine gelmezse halk iradesini tanımayan medyayı tekelleştiren seçilmişleri atamışlar karşısında aciz duruma düşüren saray vesayeti var bu ülkede. Vesayetçi iktidara karşı mücadelemiz daha yeni başlıyoruz. onlar sanıyor ki baskı yaptıkça ceza verdikçe korkacağız. Kayyımlarla seçme ve seçme hakkı elde edenler korkacak susacak. Saray vesayetine son verene kadar bedeli ne olursa olsun susmayacağız. İşte bu nedenlerle bu dava da İstanbul’un yeniden halla vermek için yola çıkmış bir il başkanına verilecek cezaydı ve verildi. O kaybetti biz kazandık.

İnandığımız eşitlik yolundan döndürmeye çalışsalar da ne sesimiz kısılır ne de ruhumuz özgürlükten vazgeçer. Her seferinde buradan açıkça söylüyorum biz yepyeni bir mevsime girdik ayrımsız bir biz mevsimi. Bizim umudumuzu inancımızı cesaretimizi kırmaya çalışıyorlar. Bizim bir hayalimiz var bağımsız ve demokratik bir hukuk devleti, eşit ve özgür bi şekilde kardeşçe yaşamak istiyoruz. Hayallerimden de düşüncemden de asla vaz geçmeyeceğim. Bugün burada inanarak ve saatlerce bekleyerek şahsım üzerinden demokrasi mücadelesi üzerinden verdiğiniz mücadele bir umut ışığıdır. Geçen duruşmada okuduğum şiir içeride cezayı arttırıcı unsur olarak alındı. Şirler insanları özgürleştirir. Onların yaptığı sadece cezalandırma olur ve gelecek onları yargılar. Bir şiir daha okuyacağım.”

Kaftancıoğlu konuşmasının ardından, Nazım Hikmet'in “Hapiste yatacak olanlara öğütler” şiirini okudu.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2019, 11:16

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER