Duran Kalkan: Türkiye’de çözüm olursa Ortadoğu’da da çözüm olacaktır

PKK Yürütme Kurulu Üyesi Duran Kalkan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Duran Kalkan: Türkiye’de çözüm olursa Ortadoğu’da da çözüm olacaktır

PKK Yürütme Kurulu Üyesi Duran Kalkan, ”Ortadoğu’daki çatışmaların önünü alacak tek şey demokratik Türkiye’dir.

"Çözüm Suriye, Irak veya başka yerde değildir. Türkiye’de çözüm olursa Ortadoğu’da da çözüm olacaktır.Türkiye’de bir çözüm olmazsa, Ortadoğu’daki kaos bir çözüme ulaşmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

ANF’nin haberine göre, Duran Kalkan MED NÛÇE’de yayınlanan Söz Ötesi’ne katılarak gazeteci Doğan Çetin’in sorularını yanıtladı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “sol görünüm altında faşizmin nasıl gizli ajanı olduğu”nu savunan Kalkan’ın açıklaması özetle şöyle:

"Öncelikle bunları tanıyalım. Bunların sol birliği bozan tutumdan çıkarılması gerekmektedir. Diğeri, toplum gerçekten de burnundan soluyor. Erdoğan bir de dalga geçiyor. Ortada o kadar cenaze varken, kızını nasıl evlendirdi.

Her gün insanlar ölünce ve cenazeler kaldırılınca da diyor, “hamt olsun ki kınalı Hasanlarımız tükenmiyor.” Erdoğan’ın iktidarını uzatan akıttığı kandır. Kandan besleniyor. Toplumun bunu görmemesi mümkün değildir.

Müthiş bir örgüt ve eylem seferberliğine ihtiyaç var. Bu çerçevede Türkiye’nin her zamankinden daha fazla bir demokrasi bloğuna ihtiyaç var. Ama en geniş demokratik çevrelerini içine çekecek, AKP ve Erdoğan faşizmini düşürmek üzere bir demokrasi bloğu gerekiyor. Devrimci güçler, bu demokrasi bloğuna öncülük etmelidir.

HBDH bu iddia ile ortaya çıktı, gerçekten de alternatif olma ve birleşik bir devrim ile demokratik bir Türkiye’yi ortaya çıkarma şansına sahiptir.

Eğer onlar birlik olur ve belirttiğim sıfatları kendilerinde taşıyarak mücadeleye yürürlerse Türkiye’yi büyük bir devrime taşıyabilirler. Bütün sorunlarını demokratik siyaset yoluyla çözen bir ülke haline getirebilirler.

Demokratikleşen Türkiye, demokratikleşen Ortadoğu olur. Bugün Ortadoğu’daki çatışmaların önünü alacak tek şey demokratik Türkiye’dir. Çözüm Suriye, Irak veya başka yerde değildir. Türkiye’de çözüm olursa Ortadoğu’da da çözüm olacaktır.

Türkiye’de bir çözüm olmazsa, Ortadoğu’daki kaos bir çözüme ulaşmayacaktır. Bunu gerçekleştirecek olan devrimci güçlerin öncülüğünde geliştirilecek olan büyük bir demokratik devrimdir.

AKP’nin Kürtlere karşı yaptığını şimdiye kadarki özel savaş hükümetlerinin hiç birisi yapamadı. 1992-94 yılları arasında bile bunlar olmadı. Şehitliklerin bombalanması, şehit cenazelerinin yakılıp parçalanması, kadın cesetlerinin çıplak şekilde teşhir edilmesi, cenazelerin arabayla sürüklenmesi hepsi AKP döneminde oldu.

Cenazelerin arabayla sürüklenmesi 93’de olmuştu, o zaman dünya ayağa kalkmıştı. Sur ve Cizre gibi kocaman şehirler yakılıp yıkıldılar.

Şimdi de Nusaybin savaş uçakları ile bombalanıyor. Tayyip Erdoğan, Beşar Esad için “kendi şehirlerini uçak ile bombalayan faşisttir, diktatördür, zalimdir” dedi. Peki, bugün şehirleri kim bombalatıyor?”

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2016, 14:46

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER