Duran Kalkan'dan Ulusal Kongre çağrısı

“Bütün Kürt örgütleri birleşerek, ulusal kongre oluşturularak bu tehlikeyi ortadan kaldırabilir”

Duran Kalkan'dan Ulusal Kongre çağrısı

PKK Yürütme Komitesi üyesi Duran Kalkan ANF’nin sorularını yanıtladı.

Şu anda Musul üzerindeki pazarlığın en çok Güney Kürdistan için tehlike arz ettiğine dikkat çeken Duran Kalkan, birlik çağrısı yaparak şunları ifade etti: “Bütün Kürt örgütleri birleşerek, ulusal kongre oluşturularak bu tehlikeyi ortadan kaldırabilir. Biz hareket olarak bu tehlikeyi görüyoruz. Defalardır bütün Kürt örgütlerine çağrılar yapıyoruz. Zaman geçmeden, tehlike büyümeden, önü alınamaz bir duruma gelmeden gerekli birlik oluşturulsun, ortak Kürt politikası devreye konsun, gerekli güçler oluşturulsun ki yeni Kürdü inkâr ve imha siyaset ve zihniyeti yenilgiye uğratılsın.”

Duran Kalkan'ın açıklamalarından öne çıkan kısım şöyle:

'EN BÜYÜK ZARARI KÜRTLER GÖRECEK'

“Güney Kürdistan halkı iyi bilmeli ki, Başika’da Türk askeri varlığı devan eder, Musul üzerinde etkili olursa bundan en büyük zararı Kürtler göreceklerdir. Çünkü bu Kürdün inkarı ve imhası karşılığında oluyor. Pazarlık bunun üzerinedir. Gizli gizli Musul pazarlığı söz konusudur. Tayip Erdoğan “Musul’u Kürtler almasın başkası alsın ben veririm, bu temelde DAİŞ’i de veririm” diyor. Bu açıdan Musul pazarlığında eğer Tayip Erdoğan yönetiminin dayatmaları kabul edilirse, bu yeni bir Kürt inkarı ve imha sisteminin kurulması anlamına gelecektir. Kürt soykırımı buna dayanarak yürütülecektir. Ve bundan da en çok Güney Kürdistan Kürtlüğü zarar görecektir.

“Eğer Musul’da Tayip Erdoğan yönetiminin dayattığı bir rejim çıkarsa arkasından Güney Kürdistan’daki Kürt yönetimi yok edilecektir. Çünkü o, PKK’nin iradesinin kırılması anlamına gelecek, Kuzey’de Rojava’da Kürtlük yok edilirse arkasından Güney Kürdistan’da belki de Dersim gibi soykırımlar yapılarak Kürtlük yok edilecek, katliamdan geçirilecek. Bunu herkes görmelidir.

'GERÇEK GÖRÜLMELİ'

“Güney Kürdistan’daki halk, aydınlar, yazarlar, Güney Kürdistan’ın bütün düşünen akıllı insanları bu gerçeği görmeliler. Güney Kürdistan partileri ve yönetimi bunu görmelidir. Eğer bu yönetim ve partiler doğru tutum izlemiyorlarsa o zaman halk tehlikelere karşı doğru tutumun ne olması gerektiğini dayatmalı ve istemelidir.

'TEHLİKE VAR'

“Açık ifade ediyorum: Tehlike var. Güney Kürdistan için büyük tehlikeler var. Musul pazarlığı en çok Güney Kürdistan için tehlike arz ediyor. Bütün Kürt örgütleri birleşerek, ulusal kongre oluşturularak bu tehlikeyi ortadan kaldırabilir. Biz hareket olarak bu tehlikeyi görüyoruz. Defalardır bütün Kürt örgütlerine çağrılar yapıyoruz. Zaman geçmeden, tehlike büyümeden, önü alınamaz bir duruma gelmeden gerekli birlik oluşturulsun, ortak Kürt politikası devreye konsun, gerekli güçler oluşturulsun ki yeni Kürdü inkâr ve imha siyaset ve zihniyeti yenilgiye uğratılsın.

“Aksi taktirde bu siyaset ve zihniyet yeniden hakim olursa bu temelde Erdoğan yönetimi ile küresel ve bölgesel güçler birleştirilirse tıpkı 93 yıl önce olduğu gibi 1920-26 arasında ortaya çıkan biçimde yeni bir Kürdü inkar ve imha sistemi ortaya çıkar, Kürt soykırımı sistemi oluşturulur ve bu sistem saldırıya geçer. Bu sistemin her türlü saldırıyı ve katliamı yürüteceği çok açıktır.

ULUSAL KONGRE ÇAĞRISI

“Bunun örneğini Kuzey Kürdistan’da net olarak görüyoruz; Güney, Rojava ve Rojhılat’da görüyoruz. Bu konuda tarihsel bilincimiz var. O halde bu tarihsel bilincimizi diri tutmalıyız. Bu tarihsel bilincin gereğine göre hareket etmesini bilmek gerekiyor. Bu konuda dar, ailesel, aşiretsel çıkarlar, maddi çıkarlar önde olmamalıdır. Hiç kimse o çıkarlara dayanmamalı, onları esas almamalıdır. Bugün bir takım şeyleri kazanıyorlar gibi görünebilirler, ama yarın onlar daha dâhil birçok şey kaybedilebilir. Büyük tehlike var ve bu tehlikeyi ortadan kaldırmak için birlik ve ortak mücadele gerekiyor. Biz tekrardan ulusal kongre temelinde bütün Kürt örgütlerini birliğe ve ortak mücadeleye çağırıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2016, 16:04
YORUM EKLE