Duran Kalkan : Çatışmasızlık seçime kadar sürecek

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan süreci değerlendirdi

Duran Kalkan : Çatışmasızlık seçime kadar sürecek

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, MED Nûce’de yayınlanan Politik Alan programında Ersin Çelik'in sorularını yanıtladı.

Kalkan, Dolmabahçe Sarayı’nda açıklanan Abdullah Öcalan’ın mesajı ve 10 maddelik müzakere başlığı üzerine konuştu. Kalkan, "seçime kadar bir çatışmasızlık durumu" olduğunu söyledi.

Dolmabahçe Sarayında HDP İmralı heyeti ile AKP Hükümeti yetkililerinin birlikte açıklama yapmasını uzun süredir yürütülen mücadelenin sonucunda ulaşılan bir düzey olarak tanımlayan Kalkan, “Mevcut haliyle açıklamalardaki somutluk sadece ‘tahkim edilmiş bir çatışmasızlık’ durumudur” dedi.

'ÖCALAN'IN MESAJI TARİHİ NİYET BEYANI'

Dolmabahçe’de yapılan açıklamayı süreç açısından ciddi bir adım olarak değerlendiren Kalkan’a göre Öcalan’ın mesajının özü “sadece bir tarihi niyet beyanı”.

Kalkan’a görebu niyetin gerçek haline gelmesi için yapılması gerenler var: “Esas onu görmek ve ona göre hareket etmek lazım. Yoksa mevcut haliyle açıklamalardaki somutluk sadece ‘tahkim edilmiş bir çatışmasızlık’ durumudur. Bu karşılıklı, iki taraflı, belli kuralları ve ilkeleri olan ve uyulan bir çatışmasızlık durumudur.

Hükümet de onu ‘tam anlamıyla bir eylemsizlik konumu’ olarak değerlendirdi. İkisi de aynı anlama geliyor. Bu anlamda bir ortaklaşma, birlikte bir açıklama, tarafların birbirini bu temelde ortak bir zeminde, basın önünde kabul etmesi, topluma takdim etmesi önemlidir, küçümsenmemelidir”.

'SEÇİMA KADAR BİR ÇATIŞMASIZLIK DURUMU'


28 Şubat tarihli ortak açıklamadan çıkan temel sonucun “seçime kadar bir çatışmasızlık durumu” olduğuna dikkat çeken Kalkan, konuya ilişkin değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: “Somut, niyet beyanları ve bu anlamdaki taahhütler dışında somut olan birlik, ittifak bu düzeydedir. Bu anlamda da zaten 2013 Newroz’undan itibaren Önder Apo’nun çağrısıyla oluşmuş bir süreç vardı. AKP’nin tutumu nedeniyle bu süreç tehlikeye girdi, riske girdi. Neredeyse bitme noktasına geldi. Yeniden Dolmabahçe’deki açıklamayla böyle bir tutumun hem Önder Apo tarafından, hem de AKP Hükümeti tarafından ortaya konması en azından seçime kadar sürecek bir çatışmasızlık, eylemsizlik durumunun iki tarafça da kabul edildiği ve sürecin bu biçimde devam edeceği anlamına geliyor.”

'UYGULAMA UGULAMA...'

Kalkan, Dolmabahçe toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamada kullandığı “uygulama, uygulama, uygulama” tekrarlamasını kullandı. Erdoğan, “Çağrılar güzel ama aslolan uygulamadır” demişti.

“Biz de ‘uygulama uygulama uygulama’ diyoruz, yani Türkiye toplumunun ihtiyacı olanı bu topluma vermek. Fakat bazı tutumlar, tartışmalar çok dar, hedefin çok ötesinde, içi boşaltılan, anlamsız, gerçekleşmez beklentiler yaratmaya çalışan, aslında biraz da işin tartışmasında, zaman geçirmesinde görülen hususlar var.

Bazıları sürecin başarıya gitmemesinin sorumlusunu Kürt tarafının olduğunu ifade etmeye çalışıyorlar. Bazıları ima yoluyla, bazıları açık söylüyorlar, bazıları da gündem saptırıyorlar. Bunlar uydurmadır, hepsi yalan. Bir defa ben şunu belirtebilirim, biz hareket ve halk olarak her zaman Önder Apo’nun izinde olduk. Bu dün de böyleydi, yarın da böyle olur. Özgür ve demokratik yaşam konusunda, Kürt tarafında kesinlikle bir parçalılık yok, farklılık yok, diğer yandan ise isteksizlik yok. Büyük bir ciddiyet var, samimiyet var, tutarlılık var, istek var; hangi konuda? Kürtler özgür olsun, kadınları özgür olsun, halklar özgür olsun, Türkiye toplumu özgür olsun. Özgürlük ve demokrasi konusunda tam bir karar birliği ve istek vardır. Fakat şimdiye kadar böyle bir tutumu karşı taraftan göremedik.” 

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2015, 15:33
YORUM EKLE