DTK: Tüm demokratik kesimleri duyarlı olmaya çağırıyoruz

"Tüm halkımızı ve demokratik kesimleri bu saldırılar karşısında birlik içinde duyarlı olmaya çağırıyoruz"

DTK: Tüm demokratik kesimleri duyarlı olmaya çağırıyoruz

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak, Fırat Anlı ile Özgür Kadın Kongresi (KJA) Sözcüsü Ayla Akat Ata'nın tutuklanması ve muhalif basın kuruluşlarının kapatılmasına ilişkin açıklama yaptı.

Yazılı açıklamada, "Türkiye demokrasi mücadelesinin önemli bir dinamiğini oluşturan Kürt halkının eşitlik ve özgürlük mücadelesinde, büyük bedellerle kazanmış olduğu demokrasi kazanımları, yaşam alanları, kurumsal değerleri işgal edilmekte, her geçen gün iradi seçimleri hiçe sayılarak, her türlü hakları gasp edilmektedir" denildi.

'BÜYÜYEN MÜCADELEYİ SİSTEMİNİN İFLASI OLARAK GÖRÜYOR'

Toplumsallığın inkarına dayanan egemen devlet sisteminin, faşizme varan boyutunun yaşandığına vurgu yapılan açıklamada, şöyle devam edildi:

"Bu zihniyet toplumun tüm değerlerine el koymakta; yok saymakta, saldırmakta ve katliamlar gerçekleştirerek, her türlü toplumsal muhalefeti hedef almaktadır.
Her geçen gün vahşete varan yöntemlerle derinleştirilen kaos ortamında, demokratik siyasetin kanalları tıkatılmakta, Kürt siyasi kurumları illegalize edilerek, meşruiyeti cezaevleriyle sınanmaktadır.

Genelde Türkiye'de özelde de Kürdistan'da toplumsal mücadelenin öncüsü olan kadın hareketi ve Kürt kurumları, AKP devlet faşizminin en çok saldırı odağı olmaktadır. AKP devlet faşizmi, toplumda gelişen özgürlük ve eşitlik farkındalığını, kurumsallaşarak büyüyen örgütlü mücadelesini şüphesiz kendi faşist devletçi sisteminin iflası olarak görmekte ve her geçen gün saldırılarını derinleştirmektedir."

'SALDIRILARA KARŞI BİRLİK VE DUYARLILIK...'

DTK, açıklamasının sonunda da şunları ifade etti: "Başta belediye eş başkanları Kışanak ve Anlı, KJA Sözcüsü Akat ve Kürt basınına yönelik tutuklama ve basın kurumlarının kapatılmasını kınıyoruz. Bu baskı ve saldırıların bizleri yıldıramayacağını belirtiyoruz. Gün, faşizme karşı mücadele etme günüdür. Tüm halkımızı ve demokratik kesimleri bu saldırılar karşısında birlik içinde duyarlı olmaya çağırıyoruz."

(Kaynak: ANF)

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2016, 17:25

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER